۱۰ عادت رایج ولی نادرست در زمینه بهداشت فردی

10 عادت رایج ولی نادرست در زمینه بهداشت فردی
امتیاز به این post

 

 

گاهی اوقات تعجب می کنیم که در دورانی که اینترنت وجود نداشت و مردم نمی توانستند این همه نکات را درباره روش های مراقبت از خود در آن پیدا کنند، چطور نسل بشر از بین نرفت! ما هر روز توصیه های مهم جدیدی در مورد علم بهداشت از اینترنت فرا می گیریم. اگر شما هم همین حس را دارید مطالب زیر را بخوانید تا با چند نکته جدید در این زمینه آشنا شوید.

۱- بعد از مسواک زدن، دهان خود را با آب نشویید

دندانپزشکان می گویند بهتر است بعد از مسواک زدن دهان را با آب نشوییم و فقط خمیر دندان اضافه را از دهان مان بیرون بریزیم، چون این کار باعث می شود بهترین ماده خمیر دندان یعنی فلوراید بیشتر در دهان باقی بماند و خطر پوسیدگی دندان ها کمتر شود.

۲- برس موی خود را تمیز کنید

برس مو محل ایده آلی برای رشد و تکثیر باکتری هاست، بنابراین توصیه می شود هر یک یا دو هفته یک بار آنها را بشویید. با توجه به این که معمولا هر روز از برس استفاده می کنیم، تصور این که گاهی مدتها می گذرد و آن را تمیز نمی کنیم وحشتناک است. برای شستشوی برس می توانید از همان شامپوی معمولی خود استفاده کنید.

حتما بخوانید:   اگر روی زمین بخوابید چه اتفاقی برای بدن تان می افتد

۳- حوله های حمام را در حمام نگه ندارید

حوله ها در حمام فوق العاده راحت آلوده می شوند. بعنوان مثال در بعضی حمام ها توالت هم وجود دارد و استفاده از فلاش تانک آن انبوهی از باکتری ها را در هوا پخش می کند (در مورد توالت فرنگی، بستن درب آن قبل از کشیدن سیفون تا حدودی انتشار آلودگی را کاهش می دهد). رطوبت بالای هوا در حمام نیز محیط مناسبی برای تکثیر باکتری ها به وجود می آورد. نگه داشتن حوله ها در حمام ممکن است به بیماری شما منتهی شود.

۴- موهای داخل بینی را به طور کامل نکنید

ما معمولا رشد موهای بدن را مساله ای غیر بهداشتی می دانیم، اما در مورد موهای داخل بینی قضیه فرق می کند. این موها از ورود گرد و غبار و سایر مواد حساسیت زا به ریه ها جلوگیری می کنند. پس سعی کنید فقط قسمتهایی از این موها که از بینی خارج شده اند یا خیلی در معرض دید هستند را کوتاه نمایید.

۵- دست های خود را با آب داغ نشویید

همه ما با این باور بزرگ شده ایم که آب داغ میکروب ها را بهتر از بین می برد، اما واقعیت این است که از این لحاظ تفاوتی بین آب سرد و آب گرم شیر وجود ندارد. آب داغ فقط در صورتی برای از بین بردن باکتری ها موثر است که دمایش حدود ۱۰۰ درجه سانتیگراد (دمای آب جوش) باشد. در ضمن آب داغ می تواند به پوست ما آسیب برساند که منجر به خشکی پوست خواهد شد. به جای این که دمای آب را بالا ببرید، کافیست مدت زمان شستشو را طولانی تر کنید.

حتما بخوانید:   ۱۰ اتفاقی که پس از کنار گذاشتن سیگار برایتان می‌افتد

۶- پرده دور دوش نباید بیش از حد بلند باشد

در بعضی حمام ها دور دوش پرده ای کشیده می شود تا از پاشیدن قطرات آب به اطراف جلوگیری کند، و چین های موجود در آن بهترین مکان برای رشد باکتری های علاقمند به رطوبت است. البته معمولا این پرده را بعد از دوش گرفتن می بندند تا خشک شود، ولی ممکن است قسمت پایین آن را فراموش کنیم. حتما دقت کنید که انتهای پرده با کاشی های کف حمام تماس نداشته باشد.

۷- بلافاصله بعد از دوش گرفتن از دئودورانت استفاده نکنید

خیلی از ما عجله داریم که بلافاصله بعد از دوش گرفتن، از دئودورانت استفاده کنیم تا هیچ تعریقی اتفاق نیفتد، اما در واقع با این کار به خود آسیب می رسانیم. اگر پوست کاملا خشک نشده باشد، دئودورانت هم عملکرد مطلوب خود را نخواهد داشت.

۸- سعی کنید جایگزین مناسب تری برای اسفنج حمام بیابید

برخی افراد برای شستشوی بدن خود از اسفنج حمام استفاده می کنند. این اسفنج ها را هر چند ماه یک بار باید عوض کرد چون یکی از مراکز تجمع میکروب ها در حمام به شمار می روند. اما گزینه بهتری هم وجود دارد: لیف های سیلیکونی که سطح متخلخلی ندارند و در نتیجه تمیز کردن آنها آسان است و باکتری ها نیز نمی توانند در آنها پناه بگیرند. بعلاوه این لیف ها دوام بیشتری دارند و به دلیل خاصیت ضد حساسیت خود، پوست های حساس را هم اذیت نمی کنند.

۹- برای نظافت سرویس بهداشتی از آب داغ استفاده کنید

اگر قبل از شروع نظافت سرویس بهداشتی آن را گرم کنید، از نتیجه کار شگفت زده خواهید شد. گرما باعث می شود محلول های شستشو موثرتر عمل کنند و ساییدن هم خیلی راحت تر باشد. کافیست ابتدا آب داغ را روی سرویس بهداشتی بگیرید تا جایی که دستشویی پر از بخار شود.

حتما بخوانید:   4 راه برای اطمینان از سلامت مو، و شیوه صحیح مراقبت از موها

۱۰- پابرهنه وارد حمام های عمومی نشوید

کف حمام، حتی در خانه خود شما هم کثیف ترین قسمت حمام است. حالا تصور کنید که در حمام سالن های ورزشی یا هتل ها وضعیت چطور است. پزشکان هشدار می دهند که ممکن است عفونت های بی شماری روی کاشی های کف این حمام ها وجود داشته باشد. پس به فکر سلامتی خود باشید و در این نوع اماکن دم پایی حمام را فراموش نکنید.

 

آیا شما نکات بالا را رعایت می کردید؟ آیا نکات دیگری هست که برای تمیز نگه داشتن خود و خانه تان آنها را به کار ببرید؟

 

از سراسر وب

  • کارخانه ظروف یکبارمصرف