۱۰ واقعیت درباره بدن انسان که درک شما را نسبت به خودتان تغییر می دهد

10 واقعیت درباره بدن انسان که درک شما را نسبت به خودتان تغییر می دهد
3.7/5 - (8 امتیاز)

طبیعت به قدری بدن ما را پیچیده ساخته است که دانشمندان هم چنان مشغول تحقیق درباره آن می باشند. برای مثال اکثر ما میتوانیم به مدت ۹۰ ثانیه نفسمان را زیر آب نگه داریم اما در سال ۲۰۱۶ فردی اسپانیایی به نام آلیکس سگورا ۲۴ دقیقه نفس خود را زیر آب حبس کرد. با آنکه او قبل از رفتن به زیر آب اکسیژن خالص را تنفس کرده بود، دانشمندان هنوز متوجه نشده اند که او چطور توانسته این کار را انجام دهد. در زیر حقایق جالبی را در مورد بدن انسان به شما می گوییم که باعث می شود با عشق و احترام بیشتری با خودتان رفتار کنید

 • مغز انسان سیستم تخلیه خاص خود را دارد

بدن ما سیستم دفعی بسیار کارامدی دارد و خون، تمام مواد زائد را از کلیه ها، روده ها و غیره تخلیه می کند. اما مغز چطور؟ محققان مغز افراد را با ام آر آی اسکن کرده و متوجه شده اند که در طول خواب بدون حرکات سریع چشم، که عمیق ترین بخش از چرخه خواب می باشد، جریان مایع مغزی نخاعی مغز را از انواع سموم پاک می کند. در آزمایشی دیگر محققان مغز ۸۱ بیمار مبتلا به صرع را اسکن کردند و متوجه شدند که ساختارهای لنفاوی که در سرتاسر مغز کشیده شده اند مسیر جریان مواد زائد را به بیرون از جمجمه از طریق گره های لنفاوی موجود در گردن هدایت می کنند. بنابراین مغز دارای سیستم پالایش خودکار و مکانیزم تازه سازی است.

 • اصواتی که نمی شنوید باعث بیماری شما می شوند

اصوات با فرکانس پایین اصواتی هستند که شنیده نمی شوند  ( اصوات زیر ۲۰ هرتز) اما در برخی سطوح قابل ادراک می باشند. از جمله منابع اصوات زیر ۲۰ هرتز میتوان به جریانهای آب و هوایی، زلزله ها، بهمن ها و حتی اصوات حیوانات مختلف اشاره کرد. تحقیقات نشان می دهند که ما در برابر زیرصوتهای زیادی قرار داریم و قرارگیری طولانی مدت در برابر آنها ما را بیمار می کند. از جمله این علایم عبارتند از خستگی، سردرد، مشکل دید، سرگیجه، بی قراری، و مشکل در تمرکز.

 • همه ما دارای تعداد ماهیچه های یکسان نیستیم

افراد دارای تعداد ماهیچه های یکسانی نیستند و منظورمان چاقی یا لاغری آنها نیست. بسیاری از افراد دارای عضله ی بازو به نام عضله کف دستی طویل هستند و بسیاری نیز این عضله را ندارند. ۱۳ درصد از انسانها عضله ای شکمی به نام عضله مثلثی را ندارند. تنها ۸ درصد از مردم دارای یک عضله اضافی در ناحیه قفسه سینه خود به نام عضله جناغی هستند.

 • کبد مردان در هنگام آسیب دیدن« زنانه » می شود

بر اساس تحقیقات غافلگیرکننده جدید، کبد در بسیاری از مردان در صورت مواجه با آسیب تغییر جنسیت می دهد. با آنکه این موضوع عجیب به نظر می رسد، کبد میتواند ساعت بیولوژیک خود و برخی از هورمونها را تغییر داده تا در صورت مواجه با رژیم غذایی پرچرب از خود محافظت کند. طبیعت محافظت کننده هورمون زنانه ی استروژن فاکتور کلیدی در این فرایند است.

 • در بدن ما ۲۰۰ گرم باکتری زندگی می کند

بر اساس تحقیقات، تعداد باکتریهای موجود در یک مرد ۷۰ کیلوگرمی، به اندازه تعداد سلولهای بدن اوست. اما وزن آنها برابر ۲۰۰ گرم می باشد.

 • غذایی که میخوریم ژنهای ما را تغییر می دهد

ضرب المثل قدیمی ها که می گفتند شما همان چیزی هستید که میخورید حقیقت دارد.

حتما بخوانید:   ۱۰ نکته آموزشی از زبان کسی که به ۱۷ زبان دنیا صحبت می کند

تحقیقات جدید در زمینه علم غذا موسوم به تغذیه ژنگان شناسی نشان میدهد که غذا روی ژنهای ما تاثیر می گذارد. درشت- مغزّی ها مانند کربوهیدراتها، پروتئینها، چربی ها، ویتامینها و مواد معدنی در بدن ما تجزیه می شوند تا برایمان انرژی تولید کنند. این مواد تجزیه شده سپس تغییراتی را در ژنوم ما بوجود می آورند و نه تنها دی ان ای ما را تغییر میدهند بلکه دی ان ای نسلهای بعدی را نیز تغییر می دهند.

 • مغز دارای دکمه خاموش و روشن است

در مغز قسمتی به نام کلاستروم وجود دارد که دارای دکمه خاموش و روشن است و کلید آگاهی انسان می باشد. محققان بر روی زنی مبتلا به صرع تحقیق کرده و این ناحیه از مغز او را تحریک کردند. او وارد حالت خلسه شد و وقتی دوباره این ناحیه تحریک شد، بیدار شد و هیچ چیز از این مدت زمان به یاد نمی آورد. محققان در حال تحقیقات بیشتر در این زمینه هستند.

 • عنکبوتهای سبوم – خور روی صورت ما زندگی می کنند

ممکن است ترسناک به نظر برسد اما همه ما در منافذ پوست صورتمان مایتهایی داریم. مایتها را با چشم غیرمسلح نمی توان دید. این مایتها دمودکس یا مایتهای مژه نامیده می شوند. این مایتها سبوم می خورند اما توان مدفوع کردن ندارند. آنها در انتهای چرخه حیات خود می ترکند و مدفوع آنها باعث واکنش ایمنی و آکنه روزاسه می شود.

 • چشمان آبی رنگ کمیابند اما لیزر میتواند رنگ چشمهایتان را تغییر دهد

ژنهایی که رنگ چشم را تعیین می کنند علاقه ای به رنگ آبی ندارند برای همین هر روزه چشمان آبی رنگ کمیاب تر می شود. اما اگر چشمی آبی رنگ میخواهید و نمیتوانید لنز بگذارید، با یک فرایند لیزری بیست ثانیه ای چشمان قهوه ای شما آبی رنگ می شود. امروز این عمل در اکثر کشورها انجام می شود و خطرات خاص خود را دارد.

 • افراد بزرگسال هر سال یک تا دو درصد از حجم استخوانهایشان را از دست می دهند

وقتی سنمان بالا می رود از حجم استخوانها و عضلاتمان کاسته می شود. بخصوص بعد از سن ۵۰ سالگی. افراد میان سال هر سال یک تا دو درصد از استخوانهای خود را از دست می دهند و در نتیجه در هر دهه مقدار قابل توجهی از توده استخوانهای خود را از دست می دهید. یکی از راههای جلوگیری از پوکی استخوان استفاده از کلسیم است.

حتما بخوانید:   چگونه پازل بازی کردن در رشد و پیشرفت شما موثر است

 

 

از سراسر وب

 • کارخانه ظروف یکبارمصرف