۱۰ گیاه که می توانند به گربه ها آسیب برسانند (و چند گیاه دیگر که برای گربه ها مفید هستند)

10 گیاه که می توانند به گربه ها آسیب برسانند (و چند گیاه دیگر که برای گربه ها مفید هستند)
امتیاز به این post

 

گیاهان مضر برای گربه ها

گیاهان بهترین گزینه برای تزئین منزل هستند و هوای خانه را هم تمیز می کنند. ولی اگر در خانه گربه نگه می دارید باید بدانید که برخی از گیاهان می توانند برای گربه ها بسیار خطرناک باشند. برگ، گل، دانه، میوه و حتی گرده بعضی گیاهان می تواند سلامتی حیوان خانگی کنجکاو شما را شدیدا به خطر بیندازد.

در اینجا فهرستی از رایج ترین گیاهان خانگی را که برای گربه ها سمی هستند بررسی می کنیم. البته بعضی گیاهان هم برای سلامت این حیوانات مفیدند که به آنها نیز خواهیم پرداخت.

۱- کالانکوئه

کالانکوئه خانواده ای از گیاهان است که انواع مختلفی از گل های بسیار زیبا و رنگارنگ دارند و بسته به شرایط آب و هوایی منطقه، از اوایل زمستان تا فصل بهار گل می دهند. اما تمام قسمت های این گیاهان حاوی سمی است که می تواند در گربه ها عوارضی مثل استفراغ، اسهال و ریزش بزاق از دهان را ایجاد کند. اگر حیوان مقدار بیشتری از این گیاه را بخورد ممکن است دچار آریتمی قلبی و تشنج شود.

۲- گیاه پول یا گل سکه ای (money plant)

گل سکه ای یکی از بهترین گزینه ها برای نگهداری در خانه است چون خیلی قوی و مقاوم بوده و به مراقبت زیادی هم نیاز ندارد. چند ماده مختلف در این گیاه وجود دارد که باعث تحریک لب ها، زبان و دهان گربه می شوند. گربه ها جانوران بسیار کنجکاوی هستند و ممکن است برگ ها و شاخه های آن را بجوند. در این صورت ترشح بزاق آنها زیاد می شود (و ریزش بزاق از دهان اتفاق می افتد) و همچنین ممکن است دچار استفراغ و مشکل در بلع غذا شوند.

حتما بخوانید:   چرا حتی نباید در خانه پابرهنه راه بروید

۳- پنجه مریم یا سیکلامین

سیکلامین هم می تواند موجب استفراغ، اسهال، ناهنجاری در ضربان قلب، تشنج و حتی مرگ گربه ها شود.

۴- گل نرگس

گل نرگس به خاطر گل های بسیار زیبا و رایحه خاصش علاقه مندان زیادی دارد. پیازهای این گیاه حاوی ماده ای به نام لیکورین هستند که خوردن مقدار زیادی از آن می تواند سمی باشد. این ماده در گربه ها باعث تشنج، اسهال، لرزش بدن، افت فشار خون و آریتمی قلبی می شود.

۵- گل سوسن

نتایج یک پژوهش نشان می دهد ۷۳ درصد از افرادی که گربه هایشان با گل سوسن مسموم شده بودند، از سمی بودن این گیاه برای حیوان خانگی خود اطلاع نداشتند. این رقم بالا نشان دهنده عدم آگاهی کافی مردم در این زمینه است. اگر گربه ای یک یا دو برگ این گیاه را بخورد و یا هنگام لیسیدن موهایش مقدار اندکی از گرده آن را ببلعد، ممکن است دچار نارسایی حاد کلیه شود. همچنین نوشیدن آب از گلدانی که گل های این گیاه در آن نگهداری می شود می تواند برای گربه ها خطرناک باشد. علائم مسمومیت با گل سوسن عبارتند از ضعف و کاهش اشتها.

۶- نخل ساگو (Cycas revoluta)

نخل ساگو با وجود اینکه واقعا از گیاهان خانواده نخل نیست، به خاطر ظاهر مشابه آنها و ایجاد جوّی گرم و نمایی گرمسیری در خانه طرفداران زیادی دارد. اما باید بدانید که این گیاه هم برای گربه ها و هم برای انسان سمی است؛ و متأسفانه گربه ها عاشق جویدن آن هستند چون طعمش برای آنها بسیار مطبوع است. تمام قسمت های گیاه سمی هستند و دانه های آن بیشترین خطر را دارند. دانه های  نخل ساگو حاوی مقادیر بسیار زیادی از نوعی سم به نام سیکازین هستند. رایج ترین علائم مسمومیت در گربه ها عبارتند از بیهوشی، استفراغ، اسهال، نارسایی کبدی و خونریزی از بینی.

حتما بخوانید:   چرا کسانی که سگ دارند از بقیه خوشحال‌ترند؟

۷- گل داوودی

جویدن و بلعیدن این گیاه هم برای گربه ها بسیار خطرناک است، و خوردن گل آن باعث عوارضی مانند درماتیت (نوعی مشکل پوستی)، اسهال، استفراغ، ترشح بیش از حد بزاق (و ریزش بزاق از دهان) و اختلال در هماهنگی حرکات بدن حیوان می شود.

۸- برگ بو

برگ بو گیاهی بسیار معطر است و آشپزها از برگ آن در سوپ ها، خورش ها و ادویه استیک استفاده می کنند. گربه ها در صورت بلعیدن این گیاه دچار ضعف، کاهش فشار خون، اسهال و استفراغ می شوند.

۹- اکالیپتوس

روغن هایی با رایحه اکالیپتوس برای دفع پشه یا بعنوان داروی ضد احتقان بینی مورد استفاده قرار می گیرد و عده ای هم ممکن است درخت اکالیپتوس را در حیاط خانه شان بکارند. هم خود گیاه و هم روغن آن (که غلظت مواد سمی آن هم بیشتر است) نباید در دسترس گربه ها قرار گیرند. بلعیدن فقط چند قطره از این روغن یا استنشاق آن در گربه ها علائمی مانند مشکل در تنفس، ضعف و ترشح بیش از حد بزاق (و ریزش آن از دهان) را ایجاد می کند.

۱۰- پیچک انگلیسی یا پاپیتال

پاپیتال که عشقه هم نامیده می شود برگ و میوه سمی دارد. میوه های این گیاه گرد و به رنگ بنفش یا زرد هستند و غلظت بالایی از مواد سمی دارند که هم برای گربه ها و هم برای انسان خطرناک است. علائم مسمومیت با پاپیتال در گربه عبارتند از درد شکمی، ترشح بیش از حد بزاق، و اسهال.

 

گیاهانی که برای سلامتی گربه ها مفید هستند

همانطور که دیدیم برخی گیاهان آپارتمانی یا وحشی برای گربه ها خطرناک هستند؛ ولی نگهداری از گربه در خانه به معنای آن نیست که نمی توانید در منزل گل و گیاه داشته باشید. گیاهان زیادی هم هستند که برای گربه ها ضرری ندارند یا حتی برای آنها مفید هستند.

حتما بخوانید:   ۷ نکته برای داشتن دندانهایی سالم و سفید

۱- علف گربه (Nepeta cataria)

گربه ها نمی توانند در برابر جاذبه این گیاه مقاومت کنند. علف گربه این حیوانات را به سوی خود جلب می کند، آن را بو می کشند، برگ هایش را می جوند و تمام بدن شان را به آن می مالند. این گیاه حالت خلسه و لذتی فوق العاده در گربه ها ایجاد می کند و باعث می شود که رفتاری بازیگوشانه و بامزه از خود نشان دهند.

۲- ارس (juniper)

ارس هم گیاه دیگری است که علاقمندان به گربه می توانند با خیال راحت از آن در خانه خود نگهداری کنند. این گیاه خواص ضد عفونی کننده و ضد قارچ دارد و می توانید از روغن آن برای برطرف کردن انگل های حیوانات خانگی خود استفاده کنید.

۳- رزماری

رزماری گیاهی معطر است که هم می توانید به عنوان چاشنی در غذاهای مختلف از آن استفاده کنید و هم برای سلامتی گربه ها بسیار مفید است. این گیاه در بعضی موارد حتی ممکن است به کاهش علائم آلرژی، درد و مشکلات تنفسی گربه تان کمک کند. می توانید رزماری را خرد کرده و در غذای گربه بریزید یا جوشانده اش را به حیوان خانگی خود بدهید.

۴- ارکیده

اگر از طرفداران گل های زیبا و رنگارگ هستید ولی می خواهید از سلامت گربه خود هم مطمئن باشید، ارکیده گزینه خوبی برای شماست. ولی در صورتی که گربه تان دوست دارد برگ گیاهان را بجود، سعی کنید گلدان ها را در محلی قرار دهید که دور از دسترس اش باشد تا آنها را خراب نکند.

 

آیا می دانستید گیاهانی وجود دارند که می توانند به گربه شما آسیب برسانند؟ فکرش را می کردید برخی از گیاهانی که خیلی از مردم در خانه هایشان نگه می دارند برای گربه ها خطرناک باشند؟ آیا شما هم گیاه دیگری می شناسید که برای سلامتی گربه ها مضر یا مفید باشد؟

 

از سراسر وب

  • کارخانه ظروف یکبارمصرف