۱۲ حقیقت علمی برای بالا بردن کیفیت موهای شما

12 حقیقت علمی برای بالا بردن کیفیت موهای شما
5/5 - (1 امتیاز)

اینترنت مملو از توصیه هایی درباره مراقبت از مو است که گاهی اوقات ما را دچار سرگیجه می کند و اغلب نیز با یکدیگر متناقضند . در نهایت به سالن زیبایی می رویم و چندین سانتی متر از موی خود را کوتاه می کنیم، محصولی که ارایشگرمان توصیه کرده را خریداری کرده و از نو آغاز می کنیم. بنابراین بهترین کار برای درک نحوه رفتار مو و تصمیم گیری در مورد موهای خود آن است که  از متخصصین بیاموزیم.

 • مو هر ماه در حدود ۳٫۸۱ سانتی متر رشد می کند

ما به طور متوسط ۱۲۰ هزار فولیکول مو داریم که چرخه حیات آنها فازهای مختلفی دارد : رشد، تغییر، استراحت، و ریزش. خوب است بدانید که چه شما تصمیم به کوتاه کردن موهای خود بگیرید یا نه، مو چرخه طبیعی خود را طی می کند .

 • نام دیگر شوره سر درماتیت سبورئیک است

شوره سر مشکل خشکی پوست سر نیست. در واقع شوره زمانی اتفاق می افتد که پوست سر چرب است. شوره رشد بیش از حد یک قارچ طبیعی به نام مالاسزیا بر روی پوست سر است که در چربی رشد می کند. هر چه پوست سر چرب تر باشد، شوره بیشتری بر روی سر مشاهده می شود. توصیه می شود که از شامپو، ماسک و داروهای مخصوص پوست سر استفاده کنید و رژیمی سرشار از ویتامین ب و زینک، داشته باشید و آواکادو و زنجبیل بخورید.

 • با پوست سر خود مانند پوست بقیه نواحی بدن تان برخورد کنید

پوست سر خود را تمیز و آبرسانی شده نگه دارید درست همانگونه که موقع حمام کردن مابقی بدن خود را می شویید. اگر زیاد ورزش می کنید، باید پوست سرتان را بیشتر بشویید .

 • موی بیشتر = غده های تولید کننده چربی بیشتر

اگر موی سالمی دارید احتمالا متوجه شده اید که وقتی آن را به طور روزانه نمی شویید، ریشه موهایتان چرب و خوابیده می شود. از آنجایی که هر تار مو به غده چربینه متصل است هر چه موی بیشتری داشته باشید ، غده های چربینه بیشتری دارید و موی شما چرب تر می شود .

 • شستن موها به معنای مرطوب سازی کردن آنهاست

با آنکه شستن مرتب موهای فر یا وز توصیه نمی شود به یاد داشته باشید که شستن موها بخشی از فرایند آبرسانی و مرطوب سازی آنهاست. پس هر چه بیشتر موهایتان را بشویید رطوبت بیشتری پیدا می کنند

 • مو به شکل مخروطی رشد می کند

از آنجایی که مو وقتی به انتهای آن می رسد نازکتر است، وقتی موهای خود را می تراشید تنها انتهای برجسته آن را می زنید، یعنی از نقطه ی ضخیم تر تا باریکتر مو را می تراشید. وقتی وکس می کنید، فولیکول مو را از جا در می آورید و باعث می شوید تا از ابتدا رشد کند. اما هیچ کدام از این دو شیوه جلوی مو را از رشد کردن به شکل مخروطی نمی گیرد . برای همین است که تراشیدن مو باعث ضخیم تر شدن آن نمی شود .

 • نحوه خشک کردن مو میتواند به آن آسیب برساند

خشک کردن مو توسط سشوار یا رها کردن مو به حال خود برای خشک شدن، تفاوتی ندارد اما شیوه استفاده از این دو روش تاثیر گذار است. اگر موهای خود را بالا میبندید و مقداری از آن خیس می شود یا بیش از اندازه آن را با حوله خشک می کنید به همان اندازه ی استفاده از دستگاه سشوار با دمای بالا به آن آسیب می زنید

حتما بخوانید:   داد زدن چه بلایی بر سر بدن تان می آورد و چطور باید آن را کنترل کنیم 

 

 • شامپو، موهای سست را جدا می کند

کاری که شامپو انجام می دهد آن است که موهایی که از فولیکول مو بیرون آمده و آماده ریزش هستند را می ریزاند. از دست دادن روزانه ۱۰۰ تار مو طبیعی است. برعکس چیزی که عامه مردم تصور می کنند،شامپو کردن موها باعث ریزش مو نمی شود. بلکه پوست سرتان را سالم نگه می دارد و موی شما قوی تر رشد می کند.

 • سنی که موها سفید می شوند به ژنهای شما بستگی دارد

ملانین باعث رنگ دهی به موهای شما می شود بنابراین وقتی بدنتان آن را تولید نکند، موهایتان جو گندمی می شوند. زمان سفید شدن موها به طور گسترده به سن افراد بستگی دارد. برای مثال، اگر مادر یا پدر شما از سنین جوانی مویشان سفید شده است، شانس به ارث بردن آن در شما زیاد می شود. با این حال استرس نیز این روند را تشدید می کند . موهای سفید خود را نکنید، زیرا در دراز مدت فقط به فولیکولهای آن آسیب زده اید و به جای آنکه عملی مفید باشد آسیب رسان است

 • موخوره به دلیل سایش روزانه موها رخ می دهد

سشوار کشیدن، خشک کردن موها با حوله یا براشینگ کردن، باد، آفتاب یا داشتن کلاه در زمستان کم کم به مو آسیب می زند. موی سر دوباره تولید نمی شود بنابرین باید به خوبی از آن مراقبت کنیم. تنها راه راحت شدن از موخوره کوتاه کردن آن است.

 • داشتن خواب کافی به سلامت موی شما کمک می کند

وقتی میخوابیم، بدن هورمونی به نام ملاتونین تولید می کند. این هورمون خواب و رشد موها را تنظیم می کند. در نتیجه کمبود خواب باعث کمبود تولید سروتونین و در نتیجه ریزش مو می شود. از طرف دیگر، کمبود خواب باعث ایجاد استرس می شود که به نوبه خود باعث ابتلا به بیماری   تلوژن افلوویم می شود، تلوژن افلوویم یک بیماری است که مو را وارد وضعیت استراحت کرده و باعث ریزش مو می شود.

 • ماساژ دادن پوست سر به رشد مو کمک می کند

مطالعات بسیاری نشان داده اند که ماساژ دادن کف سر فواید زیادی دارد از جمله رشد موهایی ضخیم تر و کاهش ریزش مو. زیرا ماساژ دادن سلولهای فولیکول مو را منبسط و آنها را تحریک می کند. همچنین اعتقاد بر این است که باعث اتساع رگهای خونی زیر پوست شده و باعث رشد آنها می شود.  میتوانید پوست سر خود را  به آرامی با انگشتان به صورت دایره وار ماساژ دهید . میتوانید حتی از روغنهای معطر چون روغن لاوندر و نعناع فلفلی استفاده کنید.

حتما بخوانید:   5 شیوه که از طریق آن یادگرفتن یک زبان خارجی شما را باهوشتر می کند

 

از سراسر وب

 • کارخانه ظروف یکبارمصرف