۱۸ نکته جالب در مورد برخی از تحسین برانگیزترین حیوانات کنجکاو دنیا

18 نکته جالب در مورد برخی از تحسین برانگیزترین حیوانات کنجکاو دنیا
امتیاز به این post

موجودات کنجکاو و شگفت انگیز فراوانی در سیاره زمین وجود دارند . اما ما از وجود بسیاری از آنها بی خبریم. حیوانات با داشتن برخی مهارتها ما را شگفت زده می کنند. از همزادهای روحی حیوانات گرفته تا اسامی و هوش آنها، حقایق جالب بسیاری درباره گونه های مختلف حیوانات وجود دارد

 • اکثر پنگوئنها تک همسر هستند

بیشتر پنگوئنها تا پایان عمر خود با یک جفت زندگی می کنند. حتی خواستگاری هم می روند. پنگوئنهای نر برای ماده ها سنگریزه می آورند و اگر او قبول کند تا پایان عمر جفت یکدیگر می مانند. این نوع از پنگوئنها از سنگ ریزه ها برای ساخت لانه استفاده می کنند زیرا روی ساحلهای سنگی زندگی می کنند. در زمان خواستگاری، پنگوئن نر به ماده به عنوان هدیه سنگریزه می دهد و اگر او قبول کند با همدیگر لانه می سازند .

 • دلفینها اسم دارند

دلفینها با سوت زدن با یکدیگر حرف می زنند. در تجزیه و تحلیل این سوتها مشخص شده که آنها میتوانند همدیگر را صدا بزنند. آنها از سوتهای مختلفی برای صدا کردن دلفین های دیگر استفاده می کنند و آنها نیز جوابشان را می دهند .

 • فیل ها نمیتوانند بپرند

فیلها میتوانند سریع بدوند – ۱۵ مایل در ساعت – اما نمیتوانند بپرند. این به دلیل وزن سنگین آنها است . عضلات پای فیلها بسیار ضعیف بوده و مچ پایشان انعطاف پذیر نیست. برای پریدن حیونات نیاز به تاندونهای آشیل و ماهیچه های پشت ساق پای قدرتمند دارند .

 • کروکودیل ها واقعا موجودات حساسی هستند

کروکودیل ها گیرنده های بویایی حساسی در سرتاسر بدنشان دارند که به آنها در شناسایی تغییرات در فشار آب کمک می کند و میتوانند هر نوع حرکتی را در زیر آب موقع شکار کردن احساس کنند. صورت آنها و کل بدنشان از حفره های ریزی پوشیده شده که سنسورهای لمسی می باشند. بنابراین صورت یک کروکودیل حساس تر از نوک انگشت انسان است .

 • کرگدنها با اسبها هم خانواده هستند

شما با نگاه کردن متوجه نمی شوید  و مانند بسیاری از افراد تصور می کنید که کرگدنها با اسبهای آبی هم خانواده اند . اما این طور نیست . در واقع یکی از اقوام نزدیک ژنتیکی کرگدنها، اسبها هستند. خرها و گورخرها نیز در یک خانواده ژنتیکی قرار دارند و این موضوع نشان می دهد که چطور یک خانواده در محیطهای مختلف تکامل پیدا کرده اند .

 • شاخ نهنگ دریایی، در واقع دندان است

مردم فکر می کنند که نهنگ دریایی تک شاخ است اما این شاخ دندانی است که بیرون از دهانش روییده است. نرها معمولا شاخی دارند که ارتفاعش به ۱۰ پا می رسد. این شاخ دارای ده میلیون پایانه عصبی در داخلش است و به شدت حساس می باشد .

 • خفاشهای نر آواز می خوانند

خفاشهای نر برای جذب جفت آواز عاشقانه می خوانند. در واقع کشف شده که آنها از یک دستور زبان تعریف شده و نظامی از هجاها برای خواندن شعرشان استفاده می کنند . این موضوع در پستانداران بسیار غیرمعمول است و باعث می شود آنها به پرندگان آوازخوان نزدیکتر شوند .

 • گوریلها به شدت قدرتمندند

در واقع آنها ده برابر وزن خودشان را میتوانند بلند کنند بنابراین با آنکه  ما دی ان ای مشترک زیادی با گوریلها داریم آنها بسیار قدرتمندتر از انسان هستند . گوریلهای بالغ پشت نقره ای، از بیست مرد قوی ترند . آنها می توانند ۲۰۰۰ کیلو را با یک حرکت بالا ببرند و ضربه گاز گرفتن آنها از شیرها قوی تر است .

 • سگ های هامون همدیگر را می بوسند

سگهای هامون برای سلام کردن دهان یکدیگر را لمس می کنند. آنها گاهی اوقات نیز زبان هم را می مکند. این بوسه معمولا با رفتارهای عاشقانه دیگر از جمله بغل کردن، بازی کردن و تمیز کردن بدن یکدیگر همراه است. دانشمندان همچنین کشف کرده اند که آنها این کار را در باغ وحشها و زمانی که مردم آنها را نگاه می کنند بیشتر انجام می دهند زیرا عاشق توجه هستند

 • اسبهای آبی به دلیل پوست خشکشان بیشتر در آب به سر می برند

دلیل آنکه اسبهای آبی زمان زیادی را در آب می گذرانند پوست خشک آنهاست که نیاز به آبرسانی دارد . آنها ۱۶ ساعت در آب هستند تا پوستشان را خنک و مرطوب نگه دارند . وقتی در آب نیستند ماده قرمز رنگ و روغنی شکل را به شکل عرق بیرون می دهند که نوعی ضد آفتاب و مرطوب کننده است .

 • لاماها موجوداتی اجتماعی هستند

لاماها موجوداتی اجتماعی هستند که دوست دارند با افرادی که می شناسند و گروههای دیگر از لاماها رابطه برقرار کنند. لاماها تنها زندگی کردن را دوست ندارند . آنه حتی به عنوان حیوان خانگی نگه داری می شوند زیرا مانند سگها میخواهند با شما دوست شوند

 • شیرها زیاد میخوابند

در واقع شیرهای نر تا ۲۰ ساعت در روز می خوابند. شیرهای ماده ۱۵ تا ۱۸ ساعت در روز میخوابند و بیشتر وقتشان را صرف شکار کردن و مراقبت از توله هایشان می کنند بنابراین کمتر می خوابند . از آنجایی که آنها شکارچی اند لازم نیست نگران امنیت خود باشند. آنها انرژی خود را برای شکار در شب ذخیره می کنند .

 • میمونها و بوزینه ها میتوانند ریاضی حل کنند

آنها اعداد را می شناسند و میتوانند بشمارند، پازل حل کنند و جمع و تفریق کنند. برخی از میمونهای باهوش و بوزینه ها حتی ضرب کردن هم بلندند . دانشمندان به تحقیق در این باره علاقه مندند نه فقط به این خاطر که آنها باهوشند بلکه به این دلیل که میتوانند نحوه درک اعداد توسط انسانها را متوجه شوند .

 • ببرها در نقش بازی کردن ماهرند

ببرها صدای حیوانات دیگر را تقلید می کنند. آنها حتی این کار را در زمان شکار انجام می دهند که باعث می شود شکارچیان قهاری شوند . آنها صدای حیوان طعمه را در می آورند تا حیوان را به سمت خود جلب کرده و آن را شکار کنند.

 • خرسهای قطبی سفید نیستند

خرسهای قطبی پوستی سیاه دارند و خز آنها رنگدانه سفید ندارد بلکه نیمه شفاف است و وقتی نور خورشید به آن می تابد سفید دیده می شود. این خز نیمه شفاف به آنها اجازه میدهد تا در محیط قطب شمال خود را استتار کنند . آنها همچین لایه ضخیمی از چربی دارند که بدنشان را به هنگام شنا کردن عایق کرده و دو لایه خز دارند تا آنها را در برابر بادهای سرد قطبی محافظت کند .

 • فلامینگوها به دلیل خوردن میگو صورتی رنگ هستند

فلامینگوها سفید رنگند اما چون میگو می خورند صورتی می شوند. بتا کاروتن که یک رنگدانه قرمز و نارنجی است و در میگو و جلبکی که آنها می خورند موجود است در پرها و پوست آنها رسوب می کند. بنابراین هر چه فلامینگویی صورتی تیره تر باشد، غذای بیشتری خورده است

 • کوآلاها اثر انگشت دارند

کوالاها دارای اثرانگشتی هستند که از اثر انگشت انسان قابل تشخیص نیست  و حتی دانشمندان متوجه تفاوت آن نمی شوند . اثر انگشت به آنها کمک می کنند تا درختان را بگیرند و حساسیت انگشتانشان بالا برود . کوالاها سلیقه سختی به غذا خوردن دارند و نوک انگشتان حساس آنها به آنها اجازه می دهد تا غذا را قبل از خوردن بازرسی کنند

 • تنبلهای درختی بیشتر از دلفین ها میتوانند نفس خود را حبس کنند

تنبلهای درختی حیوانات کندی هستند . و این در آب نیز تفاوتی نمی کند. آنها میتوانند تنفس و ضربان قلب خود را پایین بیاورند و بنابراین ۴۰ دقیقه زیر آب می مانند. دلفینها تنها ۱۰ دقیقه میتوانند در زیر آب بمانند .

حتما بخوانید:   17 حقیقت در مورد جهان که از شنیدن آن متعجب می شوید

 

از سراسر وب

 • کارخانه ظروف یکبارمصرف