۲۰ حیوان که زودتر از انسان ها در زمین به وجود آمدند

20 حیوان که زودتر از انسان ها در زمین به وجود آمدند
امتیاز به این post

 

 

عمر زمین بیش از ۴ میلیارد سال است و جای تعجب نیست که گونه های بسیار زیادی از جانوران مختلف در آن به وجود آمده اند. ما قدیمی ترین ساکنان امروز زمین نیستیم. برخی از حیواناتی که هنوز هم به زندگی خود در این سیاره ادامه می دهند دایناسورها را دیده اند و بعضی از آنها حتی از پنج انقراض عظیم تاریخ سیاره مان جان به در برده اند.

۲۰- اسب آبی: ۱۶ میلیون سال

بررسی ها تایید کرده اند که اسب های آبی از اقوام نهنگ ها هستند. اولین نهنگ های واقعی به معنای امروزی آن حدود ۵۳ میلیون سال پیش تکامل پیدا کردند، اما قدمت اسب های آبی تنها به ۱۶ میلیون سال می رسد. فاصله بین اجداد یعنی نهنگ ها و اعقاب آنها یعنی اسب های آبی حدود ۴۰ میلیون سال است.

۱۹- کانگورو: ۲۰ میلیون سال

استرالیا از حدود ۲۰ میلیون سال پیش محل زندگی کانگوروها بوده است. نسل اول اقوام دور کانگوروها زمانی که آب و هوا در استرالیا مرطوب تر بود، در جنگل ها زندگی می کردند اما ۱۰ تا ۱۵ میلیون سال پیش منقرض شدند. یک مساله جالب در مورد این اجداد کانگوروها آن است که روی دو پای خود نمی پریدند، بلکه روی هر چهار پا راه می رفتند.

۱۸- کفتار: ۲۲ میلیون سال

اولین اجداد کفتارها ۲۲ میلیون سال پیش روی زمین ظاهر شدند و بسیار شبیه به زبادهای (civets) آفریقایی امروزی بودند. اجداد کفتار پاهای بلندتری داشتند و نوک آرواره هایشان کشیده بود.

۱۷- کلاغ: ۳۰ میلیون سال

قدیمی ترین DNA اجداد کلاغ ۳۰ میلیون سال قدمت دارد و در جزیره ای در شمال استرالیا کشف شده است.

۱۶- کوالا: ۳۰ میلیون سال

۳۰ میلیون سال است که کوالاها روی زمین زندگی می کنند. این جانوران بعد از جدا شدن استرالیا از قاره های دیگر به وجود آمدند، بنابراین به احتمال زیاد استرالیا تنها نقطه زمین است که کوالا داشته است. پژوهشگران معتقدند که در طول این دوران طولانی گونه های مختلفی از کوالا وجود داشته اند.

حتما بخوانید:   قبل از اختراع دستمال توالت مردم چه کار می کردند؟

۱۵- شترمرغ: ۴۰ میلیون سال

قدیمی ترین فسیل اجداد شترمرغ ها در دهه ۱۹۳۰ در اروپای مرکزی کشف شد و نشان داد که این پرندگان حدود ۴۰ میلیون سال پیش ظاهر شده اند. اما قدمت فسیل های شترمرغ امروزی فقط ۲۰ تا ۲۳ میلیون سال است.

۱۴- خفاش: ۵۲ میلیون سال

خفاش ها استخوان های سبکی دارند و به همین دلیل یافتن فسیل آنها سخت است. قدیمی ترین فسیل خفاش که تاکنون پیدا شده مربوط به بیش از ۵۲ میلیون سال پیش است. این فسیل در سال ۲۰۰۳ در وایومینگ آمریکا کشف شد.

۱۳- فیل: ۵۵ میلیون سال

فیل ها یکی از مقاوم ترین جانوران هستند. ۵۵ میلیون سال است که بیش از ۳۰۰ گونه از این حیوان در زمین زندگی کرده اند. قدیمی ترین گونه شناخته شده فیل ها به اندازه یک خوک بوده و در محیط باتلاقی زندگی می کرده است.

۱۲- پنگوئن: ۶۲ میلیون سال

قدیمی ترین فسیل های پنگوئن مربوط به ۶۲ میلیون سال پیش هستند، ولی اجداد پنگوئن های امروزی ده ها میلیون سال قبل روی زمین ظاهر شدند. فاصله طولانی بین دوران زندگی پنگوئن های امروزی و اجدادشان و بویژه سرنوشت اجداد آنها برای محققان سوال برانگیز بوده است.

۱۱- گوریل: ۶۵ میلیون سال

نخستی سانان که گوریل هم یکی از آنهاست ۶۵ میلیون سال قدمت دارند، اما چند میلیون سال طول کشید تا اجداد اولیه به گوریل هایی که ما امروز می شناسیم تبدیل شوند. در حال حاضر حداقل ۵۰۰ گونه از پستانداران روی کره زمین زندگی می کنند.

۱۰- موش صحرایی: ۶۶ میلیون سال

موش ها در همه نقاط جهان، و مخصوصا در مناطقی که انسان ها حضور دارند، پیدا می شوند. در مجموع ۲۲۰۰ گونه جونده وجود دارد که شناخته شده ترین آنها برای عموم مردم شامل سگ آبی، خوکچه هندی، سنجاب و موش هستند. جانورانی شبیه جوندگان از حدود ۶۶ میلیون سال پیش در زمین زندگی می کردند، و به عبارت دیگر این حیوانات درست بعد از انقراض دایناسورها ظاهر شدند.

حتما بخوانید:   چگونه پازل بازی کردن در رشد و پیشرفت شما موثر است

۹- تمساح آمریکایی: ۸۰ میلیون سال

اجداد این تمساح ها حدود ۲۴۵ میلیون سال پیش تکامل پیدا کردند، اما نزدیک ترین اقوام تمساح آمریکایی یعنی کروکودیلین ها (که از اقوام کروکودیل های آفریقایی نیز محسوب می شوند) ۸۰ میلیون سال پیش ظاهر شدند. بسیاری از جانوران در این دوره زمانی منقرض شدند و هنوز مشخص نیست که تمساح ها چطور توانستند به حیات خود ادامه دهند.

۸- مارها: ۱۰۰ میلیون سال

مارها از خزندگان چهارپا تکامل یافته اند، احتمالا از مارمولک های خشکی زی یا خزندگان دریایی که ۱۰۰ میلیون سال پیش در زمین ظاهر شدند. دقیقا مثل خفاش ها، بیشتر مارها نیز کوچک هستند و استخوان های شکننده ای دارند و همین مساله فسیل آنها را کمیاب کرده است.

۷- هشت پا: ۱۳۵ میلیون سال

برخی علاقمندان به موجودات فضایی معتقدند که اختاپوس از فضا و به شکل تخم هایی که در یک شهاب سنگ یخی قرار داشتند به زمین آمد، اما دانشمندان دیرین شناس عقیده دارند که این جانوران از ۱۳۵ میلیون سال قبل در زمین زندگی می کرده اند. هشت پا از اقوام نزدیک ماهی مرکب است و فقط سیستم عصبی آنها با هم فرق دارد.

۶- مورچه: ۱۴۰ تا ۱۶۸ میلیون سال

اولین مورچه ها ۱۴۰ تا ۱۶۸ میلیون سال پیش روی سیاره ما ظاهر شدند، یعنی مورچه ها هم عصر با دایناسورها بوده اند؛ اما پراکندگی آنها در اقصی نقاط جهان به فراوانی امروز نبود. بعد از اینکه گیاهان گلدار رو به فزونی گذاشتند، جمعیت مورچه ها نیز در زمین بیشتر شد.

۵- مارمولک: ۲۰۰ میلیون سال

هنوز هم مارمولک هایی وجود دارند که شبیه دایناسورها هستند. حدود ۲۰۰ میلیون سال است که این جانوران روی سیاره زمین حضور دارند و امروزه بیش از ۴۶۰۰ گونه از آنها شناخته شده است که انواع مختلفی از جمله اسکینک ها، مانیتورها، هیولای گیلا، گکوها، آفتاب پرست ها و ایگوان ها را در بر می گیرند.

حتما بخوانید:   18 نکته جالب در مورد برخی از تحسین برانگیزترین حیوانات کنجکاو دنیا

۴- لاک پشت ها: ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون سال

لاک پشت ها از ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون سال قبل روی زمین قدم می زنند. قدیمی ترین فسیل این حیوانات که در سال ۲۰۰۷ در استان گوئیژو چین کشف شد ۲۲۰ میلیون سال قدمت دارد.

۳- قورباغه: ۲۶۵ میلیون سال

قدیمی ترین فسیل قورباغه ای که تاکنون پیدا شده مربوط به ۲۶۵ میلیون سال پیش است و در ماداگاسکار کشف شد. امروزه قورباغه ها در تمام نقاط زمین وجود دارند، اما بیش از همه در جنگل های بارانی استوایی یافت می شوند.

۲- هزارپا: ۴۲۰ میلیون سال

هزارپا جانوری مقاوم و موفق است که از ۴۲۰ میلیون سال قبل تا امروز با خوردن بقایای گیاهان نقش خود را در چرخه زیست بوم ایفا می کند. در واقع هزارپاها احتمالا اولین موجوداتی بودند که در خشکی راه رفتند. امروزه بیش از ۱۳,۰۰۰ گونه هزارپا وجود دارند که در همه قاره ها غیر از جنوبگان زندگی می کنند.

۱- کوسه: ۴۵۰ میلیون سال

قدیمی ترین فسیل های کوسه کشف شده حدود ۴۵۰ میلیون سال قدمت دارند، یعنی این حیوانات حتی قبل از دایناسورها روی کره زمین زندگی می کرده اند. در ۴۳۹ میلیون سال گذشته، پنج انقراض بزرگ و مهیب در سیاره زمین اتفاق افتاده و کوسه ها توانسته اند از همه آنها جان سالم به در ببرند.

و اما انسان: ۶ میلیون سال

حدود ۶ میلیون سال است که انسان ها روی سیاره زمین زندگی می کنند. البته انسان های مدرن تنها حدود ۲۰۰ هزار سال پیش تکامل یافتند.

 

آیا شما جانور دیگری را می شناسید که قدیمی تر از ما باشد؟ دوست دارید چه نوع مطالب دیگری را در مورد حیوانات مطالعه کنید؟

 

از سراسر وب

  • کارخانه ظروف یکبارمصرف