۵ راه برای از بین بردن ترس کودکان از تاریکی

5 راه برای از بین بردن ترس کودکان از تاریکی
امتیاز به این post

 

با مطالعه‌ای که بر روی ۱۲۲ نفر انجام شد، مشخص شد که ترس از تاریکی جزو ۵ ترس اصلی ۵۴ درصد از آن ها است. بنابراین اگر افراد بالغ هم از تاریکی می ترسند، تعجبی ندارد که بچه ها نیز از تاریکی بترسند و به همین دلیل تصور می کنند زیر تخت آن ها هیولا وجود دارد یا سایه های ترسناک را می بینند. با این که بسیاری از کودکان سرانجام از این مرحله از زندگی خود عبور می کنند، روش هایی وجود دارند که به کمک آن ها می توانید ترس کودکان از تاریکی را زودتر از بین ببرید.

ما دوست نداریم بچه ها از لولوخورخوره بترسند، بلکه می خواهیم لولوخورخوره از بچه های کوچولوی شجاع ما بترسند. بنابراین در این مطلب می خواهیم به شما کمک کنیم تا بتوانید با ایجاد جسارت در کودکان خود، ترس آن ها از تاریکی را از بین ببرید.

  1. به کودک خود گوش دهید

ترس کودک خود را جدی بگیرید و به حرف های او گوش دهید. تنها به نگاه کردن زیر تخت و گفتن این که هیچ هیولایی وجود ندارد اکتفا نکنید. در واقع این کار می تواند اوضاع را بدتر کند، زیرا به کودکان خود نشان می دهید که این هیولاها واقعی هستند.

از آن ها بپرسید دقیقاً چه چیزی آن ها را می ترساند و نشان دهید که ترس آن ها را درک می کنید، اما لزوماً آن ها را با او در میان نمی گذارید. در آخر، به آن ها اطمینان دهید که در امنیت هستند و اگر دوباره احساس ترس کنند، در کنار آن ها خواهید بود.

  1. کودک خود را تحسین کنید

تحقیقات نشان می دهند تعریف های مثبت می توانند طرز فکر ما را تغییر دهند. به این معنی که اگر از خود تعریف کنید، ممکن است به آن اعتقاد پیدا کنید. اگر به فرزند خود بگویید که شجاع است و او را بابت این که با ترس از تاریکی خود مقابله می کند تحسین کنید، مثمر ثمر خواهد بود. این تعریف ها ممکن است به آن ها کمک کند تا به این باور برسند که می توانند بر ترس خود غلبه کنند، ترس از هیولاهای زیر تخت یا سایه های ترسناک.

  1. برای آن ها چراخ خواب کودک تهیه کنید

چراخ خواب های خلاقانه بسیاری وجود دارند که می توانند باعث شوند کودک احساس آرامش و امنیت پیدا کند. به عنوان مثال، چراغ خواب هایی با طرح حیوانات، پروژکتورهای ستاره یا چراغ های فشاری وجود دارند که می توانید آن ها را در اتاق کودک یا اطراف خانه قرار دهید. در این صورت، اگر کودک نیاز داشت نیمه شب به دستشویی برود، خانه به اندازه کافی روشن است. همچنین، اگر از یک لامپ معمولی استفاده می کنید، مطمئن شوید که سایه های ترسناکی ایجاد نمی شوند. نکته دیگری که باید از آن ها آگاه باشید، روشنایی این وسایل است که می تواند خواب را مختل کند.

  1. اتاق تاریک آن ها را به زمین بازی تبدیل کنید

ممکن است کودک شما تاریکی را به عنوان چیزی ترسناک و خطرناک تلقی کند، اما شما می توانید دید و احساس او نسبت به اتاق خواب تاریکَش را تغییر دهید. به عنوان مثال، شما می توانید یک نمایش عروسکی سایه ای یا یک مهمانی با دستبندهای نورانی در شب ترتیب دهید. به این ترتیب آن ها یاد خواهند گرفت که با تاریکی به خوبی ارتباط برقرار کنند.

  1. ترفند ۱۰ ثانیه ای را امتحان کنید

ممکن است دلیل این که کودک شما از تاریکی می ترسد، در واقع خود تاریکی نباشد، بلکه بودن در تاریکی باشد. وقتی ناگهان چراغ را خاموش می کنید، چشمان شما برای چند ثانیه تا زمانی که با تاریکی سازگاری پیدا کنند، هیچ کجا را نمی بینند. ممکن است ترس کودک شما از این موضوع باشد.

حتما بخوانید:   برای آنکه تبدیل به فردی آرامتر شوید هر روز این چهار کار را انجام دهید

یک ترفند وجود دارد که به کمک آن می توانید به فرزندان خود کمک کنید راحت تر با تاریکی سازگار شوند. از آن ها بخواهید وقتی چراغ ها روشن هستند، چشم هایشان را ببندند. سپس چراغ ها را خاموش کنید، دستان خود را روی چشمان کودک بگذارید و از آن ها بخواهید تا ۱۰ بشمارند. سپس از آن ها بخواهید چشمان خود را باز کنند. با انجام این حرکت، فضای اتاق مثل گذشته تاریک نخواهد بود، مخصوصاً اگر از چراغ خواب نیز استفاده کنید.

آیا فرزندان شما از تاریکی می ترسند؟ برای آرام کردن آن ها چه می کنید؟

 

از سراسر وب

  • کارخانه ظروف یکبارمصرف