۶ اتفاقی که در دوران قاعدگی برای بدن می افتد و خبر نداشتید!

6 اتفاقی که در دوران قاعدگی برای بدن می افتد و خبر نداشتید!
امتیاز به این post

این واقعیتی شناخته شده است که زنان در طول قاعدگی نیز میتوانند باردار شوند اما موارد بیشمار دیگری در مورد بدن وجود دارد که باید بدانید. چرخه قاعدگی فرایندی پیچیده است که بدن زنان را تنظیم می کند، و شکی نیست که بر روی زندگی آنها به شدت تاثیر می گذارد. در زیر به برخی از این موارد اشاره میکنیم.

 • هیپوکامپ ( اسبک مغز) بزرگتر می شود

تحقیقات نشان می دهند که با افزایش میزان هورمون استروژن، هیپوکامپ بزرگتر می شود. این تغییرات مغزی روی رفتار زنان تاثیر می گذارد. محققان این طور نتیجه گیری کرده اند که اگر زنان در برخی از فازهای چرخه قاعدگی نسبت به تغییرات رفتاری پذیراتر هستند، زمان خوبی برای درمان نوسانات خلقی است.

 • هورمونها بر اساس هفته به شکلی متفاوت بر روی بدن تاثیر می گذارند

هورمونها نقش مهمی در بدن بازی می کنند. معمولا چرخه قاعدگی این گونه است:

 • در هفته اول قبل از شروع قاعدگی دردهایی را احساس می کنید. سپس سطح استروژن بدنتان کم کم بالا می رود و احساس بهتری پیدا میکنید.
 • در هفته دوم، در بهترین حالت فیزیکی قرار دارید و سطح تستوسترون شما کمی بالا می رود. در این زمان میل جنسی تان افزایش می یابد.
 • در هفته سوم، سطح استروژن بدنتان کاهش می یابد و سطح پروژسترون بالا می رود. تغییراتی را در خلق و خو تجربه می کنید و دچار یأس و ناامیدی می شوید.
 • در هفته چهارم استروژن و پروژسترون کاهش می یابد و برخی از زنان دچار سندروم پیش از قاعدگی می شوند.
حتما بخوانید:   به جای بازی با موبایل،‌ این کارها را قبل از خواب انجام دهید

 • انقباضات قاعدگی ساختار مغز زنان را تغییر می دهد

محققان می گویند انقباضات قاعدگی بین ۲۰ تا ۹۰ درصد از دختران بالغ را درگیر می کند. این انقباضات و گرفتگی ها تا ۷۲ ساعت طول می کشند. در تحقیقی دیگر مشخص شد قسمتهایی از مغز زنانی که دردهای قاعدگی را تجربه می کند  و درگیر فرایند انتقال درد، پردازش حواس و تنظیم غدد درون ریز می باشد، بزرگتر می شود. اگر احساس می کنید عملکردتان در محیط کار کاهش یافته است انقباضات قاعدگی میتواند یکی از دلایل آن باشد.

 • انقباضات قاعدگی ممکن است به سایر قسمتهای بدن انتقال پیدا کنند

نه این شوخی نیست. درد قاعدگی میتواند جابه جا شود. گاهی اوقات ممکن است گرفتگی را در ناحیه پا تجربه کنید. قسمت لگن زنان دارای شبکه اعصاب است و وقتی درد ایجاد می شود پاها، انتهای کمر و باسن را تحت تاثیر قرار می دهد. به علاوه، از دست دادن مواد معدنی در حین قاعدگی( مانند آهن، منیزیوم و پتاسیوم، بدن را تحلیل می برد،که موجب اسپاسم یا گرفتگی عضلات می شود. پزشکان همچنین می گویند: قاعدگی مانند لانه ای است که شاخه های آن در هم تنیده شده اند. بنابراین اگر در قسمتی از بدنتان مانند شکم احساس درد دارید آن را در طرف دیگر بدنتان مثلا انتهای کمر نیز حس می کنید.

 • چرخه قاعدگی ممکن است بر روی صدای شما تاثیر بگذارد

این خبر برای خوانندگان خبر جدیدی نیست اما تحقیقات نشان می دهند که ممکن است دچار سندروم صوتی قبل از قاعدگی شوید که یعنی از دست دادن قوه صوتی  و کاهش توانایی در زمینه آوازخوانی. برای تارهای صوتی خشک کنترل لرزش صدا دشوارتر خواهد بود.

 • وقتی هوا سرد است درد قاعدگی شدیدتر می شود

بر اساس گفته پزشکان، زنان در طول زمستان بیشتر از دردهای قاعدگی شکایت می کنند. هوای سرد میتواند روی طول مدت چرخه نیز تاثیر بگذارد. در تابستان، این چرخه ۰٫۹ روز کوتاهتر است.

حتما بخوانید:   چگونه مدت زمان بغل کردن روی بدن شما تاثیر می گذارد

منبع: brightside.me

از سراسر وب

 • کارخانه ظروف یکبارمصرف