۷ علامت که نشان می دهد فردی میانگرا هستید

7 علامت که نشان می دهد فردی میانگرا هستید
امتیاز به این post

بعضی افراد خود را درونگرا یا برونگرا می دانند. اما در واقع این خصوصیات شخصیتی دارای طیفی بوده و درونگرایی یا برونگرایی قابل جمع با یکدیگر نیستند. افرادی که در میانه این طیف قرار می گیرند میانگرا نامیده می شوند. در زیر به برخی خصوصیات افراد میانگرا اشاره می کنیم.

میانگرا فردی است که در خصوصیات درونگرایی و برونگرایی تعادل دارد و میتواند بسته به شرایط در یکی از این دو قالب فرو برود. برای مثال در حالیکه درونگراها علاقه به گوش دادن و برونگراها علاقه به صحبت کردن دارند، فرد میانگرا با هیچ یک مشکلی ندارد. آنها انعطاف پذیرند. گرایش فرد میانگرا به درونگرایی و برونگرایی بر اساس نیازهای فردی در شرایط موجود متغیر است. روانشناس کارل یونگ اولین کسی بود که مفهوم درونگرایی و برونگرایی را مطرح کرد اما او نامی برای شخصیتهایی که در حد وسط این دو طیف قرار دارند ارائه نداد و این موضوع تا تا دهه ۱۹۲۰ طول کشید تا سرانجام کیمبال یانگ نامی برای این دسته از افراد برگزید.

حتما بخوانید:   10 نشانه جدایی عاطفی و راههای درمان آن

کِن پِیج، که یک روان درمانگر است می گوید: همه ما تا حدودی میانگرا هستیم. همه ما در طیف درونگرایی و برونگرایی در نقطه ای از آن قرار داریم و این یعنی به هر دو خصوصیات درونگرایی و برونگرایی دسترسی داریم.

نشانه های میانگرایی

  • شما نه درونگرا هستید و نه برونگرا

اگر همیشه در کشمکش برای انتخاب برچسبی برای خود هستید نشان میدهد میانگرا هستید. میانگراها دارای خصوصیات درونگرایی مانند لذت بردن از تنهایی، شنونده خوب بودن و علاقه به گشتن در عوالم درونی می باشند و در عین حالا خصوصیاتی چون علاقه به وقت گذراندن با دیگران، اعتماد به نفس بالا، و مهارتهای اجتماعی بالا را نیز دارا می باشند.

  • شما به اوقاتی برای خلوت با خود و بودن در کنار دیگران نیاز دارید

شما هم به بودن در اطراف دیگران ( مانند برونگراها) و هم به گذراندن وقتی با خود نیاز دارید. شاید به یک اندازه هر دو را دوست داشته باشید یا بسته به شرایط زندگی یکی را به دیگری ترجیح دهید. شخصیتها همیشه در حال تغییرند. شاید شما هم فازهایی در زندگی خود داشته اید که در آن نیاز به اوقات تنهایی زیاد داشته و یا برعکس دائما در دورهمی های اجتماعی بوده اید. هر دو مورد برای شما جواب می دهد

  • شما به تعادلی مابین کارهای تک نفره و تیمی نیاز دارید

میانگراها افراد متعادلی هستند. آنها اهمیت انجام کارهای تک نفره و گروهی را می دانند و ترکیبی از هر دو را ترجیح می دهند

  • بیش از تنها ماندن یا بیش از حد در جمع ماندن انرژی شما را تخلیه می کند

در حالی که میانگراها افرادی انعطاف پذیر هستند، اما نیازهایی نیز دارند. در اغلب موارد نداشتن وقت کافی برای خود یا نداشتن وقتی برای گذراندن با دیگران باعث خستگی بیش از حد آنها می شود. تعادل کلید اصلی در این رابطه می باشد.

  • شما از گفتگوی خوب لذت می برید اما به سکوت نیز بها می دهید

افراد برونگرا حراف هستند. درونگراها شنونده اند. میانگراها هر دو نقش را به راحتی بازی می کنند. آنها عاشق گفتگو کردن با حرارت هستند اما در عین حال از اینکه توجه خود را به چیزهای دیگر هم بدهند ناراحت نمی شوند.

  • گپ و گفت های خودمانی شما را ناراحت نمی کند اما از گفتگوهای معنادار نیز لذت می برید

درونگراها از گپ و گفتهای خودمانی بیزارند و صحبت کردن درباره آب و هوا یا کارهای روزمره برایشان جذابیتی ندارد. آنها گفتگوهای عمیقتر و معنادار را دوست دارد. برونگراها از طرف دیگر حراف بوده و عاشق صحبت کردن در مورد هر چیزی هستند. میانگراها هر دو را دوست دارند: گفتگوهای خودمانی، گفتگوهای جدی و معنادار، حرفهای احمقانه یا حرفهای عمیق.

  • دوستان معمولی زیاد و دوستان نزدیک کمی دارید

برونگراها دوستان زیادی دارند در حالیکه درونگراها تعداد انگشت شماری دوست نزدیک دارند. میانگراها هم شبکه گسترده ای از دوستان معمولی دارند و هم دوستان نزدیکی که وقتشان را با آنها می گذرانند.

حتما بخوانید:   در نگاه اول چه چیزی در تصویر دیدید

حوزه های رشد افراد میانگرا

میانگراها برای کارهای فروش مناسبند زیرا می دانند چطور گوش بدهند و چطور افراد را به سمت خرید کردن سوق دهند. معلمی نیز شغل خوبی برای آنهاست زیرا میتوانند ارتباط میان فردی خوبی برقرار کنند و همچنین برنامه ریزی و شیوه تفکر خوبی دارند. به طور مشابه میانگراها مشاوران خوبی نیز می شوند زیرا خوب گوش می دهند و در عین حال در صحبت کردن نیز مشارکت می کنند. به طور کلی شغلی که نیازمند کار جمعی و مشارکت و کارهای فردی باشد برای میانگراها مفید است.

میانگراها میتوانند در گردهمایی های اجتماعی یا به تنهایی رشد کنند. که این به روحیه آنها در آن روز بستگی دارد. بر این اساس پیدا کردن افرادی که به شما در رابطه دوستی و رابطه نزدیک فضا می دهند برایشان اهمیت دارند. این افراد باید با کسانی باشند که ریشه های شخصیتی آنها را عمیقا تغذیه کنند.

فواید و معایب میانگرایی

با آنکه به نظر می رسد میانگرایی معایبی ندارد اما این تیپ شخصیتی نیز برای خود چالشهایی دارد. میانگراها بسیار انعطاف پذیر بوده و با شرایط و افراد مختلف خود را وفق می دهند.  آنها به خوبی می دانند چطور با تیپهای شخصیتی مختلف تعامل کنند. تعادل مابین درونگرایی و برونگرایی در آنها باعث می شود جنبه های منفی هر یک را کمتر تجربه کنند مانند عدم برقراری روابط بین فردی ( درونگرایی) یا نداشتن ارتباط درونی با خود ( برونگرایی)

اما این انعطاف پذیری باعث می شود نتوانند نیازهای شخصی خود را شناسایی کنند. آیا تا به حال در حالت برونگرایی برنامه ریزی کرده اید و سپس وقتی روز آن فرا می رسد جنبه درونگرای شما خودش را نشان داده باشد؟ این اتفاق برای میانگراها زیاد می افتد و روحیه آنها دائما در حال تغییر است. داشتن این تعادل یک موهبت است. اما باید توجه بیشتری به احساسات خود داشته باشیم. میانگرایی نیازمند خودآگاهی زیادی برای توجه به احساسات فردی است، چه به معنای ارتباط برقرار کردن با دیگران باشد یا پیدا کردن آرامش در افکار درونی. ما باید به درون خود برویم و ببینیم صرف نظر از جایگاه مان در این طیف، چه چیزی بیشتر باعث رشد ما می شود.

حتما بخوانید:   ۴ موردی که بی سر و صدا منجر به افسردگی می‌شوند

 

از سراسر وب

  • کارخانه ظروف یکبارمصرف