۷ نکته غافلگیرکننده در مورد بدن مردان

7 نکته غافلگیرکننده در مورد بدن مردان
4.5/5 - (2 امتیاز)

اکثر تفاوتهای مردان و زنان کاملا آشکار است و همه از آن آگاهند. نیازی نیست تا به شما بگوییم که زنان چربی بیشتری نسبت به مردان دارند زیرا به این چربی نیاز دارند. اما وقتی نوبت به حقایق کمتر شناخته شده می رسد، میتوانید لیستی که در زیر آمده است را مطالعه کنید.

  • مردان میتوانند شیر تولید کنند

تنها گونه از موجودات نری که میتواند هم تولید شیر کند و هم به نوزاد خود شیر بدهد خفاش میوه خوار است. در مردان، سینه ها دقیقا شکلی شبیه به سینه زنان داشته و دارای سلولهای ترشح کننده شیر می باشند. حتی یک زن غیربارد نیز دو برابر پرولاکتین در بدن خود دارد که برای تولید شیر نیاز است. اما میزان این هورمون به دلایل مختلفی ممکن است افزایش یابد و در نتیجه آنها نیز قادر به تولید شیر هستند.

  • شکل قلبشان متفاوت است

محققان در یافته اند که  صرف نظر از اندازه بدن، مساحت قلب مردان بیشتر از زنان است. همچنین دهلیزهای قلب مردان بزرگتر است در حالیکه رگهای قلب زنان باریکتر است. اما فقط تفاوت در اندازه نیست  – قلب زنان سریعتر از مردان می تپد اما قلب مردان خون بیشتری را حتی با سرعت کمتر پمپاژ می کند. به علاوه قلب مردان نسبت به قلب زنان به شکل متفاوتی به استرس پاسخ می دهد. سرخرگهای آنها در مقابله با شرایط استرس زا، منقبض می شود و در نتیجه فشار خونشان بالا می رود. از طرف دیگر، نبض زنان بالا می رود و خون بیشتری در بدنشان به گردش در می آید.

  • مردان نسبت به زنان دیرتر پیر می شوند

اگر تغذیه، سبک زندگی و عوامل ژنتیکی را کنار بگذاریم، دلایل مختلفی برای اختلاف در سرعت پیری مردان و زنان وجود دارد. مثلا زنان در حین و بعد از یائسگی تغییرات عظیمی را تجربه می کنند در حالیکه مردان همین تغییرات مشابه را با سرعت کمتری تجربه می کنند. همچنین مردان تفاوت زیادی را در میزان تستوسترون خود احساس نمی کنند. اما میزان هورمونهای اصلی بدن زنان که شامل استروژن است بعد از ۵۰ سالگی بسیار کاهش می یابد. مردان به دلیل تستوسترون بالایی که دارند پوستشان ۲۵ درصد از زنان ضخیم تر است. در نتیجه دو برابر کلاژن و الاستین بیشتر تولید می کنند. این دو ماده برای جوانتر و نرم تر ماندن پوست حیاتی اند.

  • ریش آنها دارای ۱۵ هزار فولیکول است

ریش مردان دارای ۷ هزار تا ۱۵ هزار فولیکول است، و به طور ژنتیکی از قبل تعریف شده است. بعد از تولد هر فردی فولیکولهای جدید بوجود نمی آید که یعنی آنها در زمانی که جنین در رحم مادر است تشکیل می شوند. همچنین موهای صورت مردان از نظر قطری ۵۰ تا ۶۰ درصد بزرگتر از موهای صورت زنان است، و به طور نامنظم می روید. و چون این مو ضخیم است، به مردان توصیه می شود که قبل ، در حین و بعد از اصلاح کردن مراقب باشند و از محصولات مناسب استفاده کنند.

  • استخوانهای مردان از زنان بسیار قوی تر است

مردان با ساختار استخوانی بزرگتر و قوی تر نسبت به زنان متولد می شوند و این موضوع از سنین کودکی قابل مشاهده است. زنان به دلیل قابلیت زایمان لگن بزرگتری دارند اما در معرض بیماری های استخوانی بیشتر از جمله پوکی استخوان قرار دارند. به علاوه، وقتی مردان بزرگ می شوند، میزان هورمون تستوسترون آنها افزایش می یابد و به استخوانهایشان کمک می کند قوی تر شوند. اما افزایش هورمون استروژن در زنان رشد استخوانی آنها را کاهش می دهد.

  • مردان بیشتر از زنان خرخر می کنند

تحقیقات نشان می دهند که ۴ مرد از هر ۱۰ مرد و ۳ زن از هر ۱۰ زن عادت به خرخر کردن دارند. دلایل زیادی برای خرخر کردن وجود دارد که بسیاری از آنها به سبک زندگی و نحوه خوابیدن ما بستگی دارد. با این حال، مردان ساختار گردن و گلوی متفاوتی نسبت به زنان دارند، که باعث می شود بیشتر خرخر کنند. همچنین قطع تنفس در خواب نیز عامل مهمی در خرخر کردن است و مردان بیشتر از زنان دچار این عارضه می شوند. این بدان معنا نیست که زنان دچار این عارضه نمی شوند بلکه آنها عوارض جانبی ماندگاری از قطع تنفس در خواب را تجربه نمی کنند

  • پرزهای چشایی مردان به اندازه زنان حساس نیست

زنان پرزهای چشایی بیشتری نسبت به مردان دارند زیرا پیاز بویایی آنها ۴۳ درصد سلولهای بیشتری نسبت به مردان دارد. مردان بیشتر کور رنگی داشته و از هر ده مرد یک نفر دچار کور رنگی است. حتی در تحقیقی که در دانشگاه ییل صورت گرفته مشخص شده است که ۳۵ درصد از زنان تیستر های فوق العاده خوبی هستند در حالیکه این رقم برای مردان ۱۵ درصد است. اما این فقط به ژنتیک بستگی ندارد، بلکه به این عامل مربوط است که زنان بسیار بهتر از مردان میتوانند بر روی بو تمرکز کنند.

حتما بخوانید:   ۸ ترفند غلط که به کشتن تان می دهد

 

از سراسر وب

  • کارخانه ظروف یکبارمصرف