۸ حقیقت غافلگیرکننده در مورد بدن انسان که از آن بی اطلاع هستید

8 حقیقت غافلگیرکننده در مورد بدن انسان که از آن بی اطلاع هستید
امتیاز به این post

بدن انسان به همان اندازه که پیچیده است شگفت انگیز است. دستگاههای ظریف بدن ما با یکدیگر تعامل کرده و زنجیره ای واکنشی از پاسخها را بوجود می آوردند که یا توسط محیط اطرافمان یا از طریق تصمیم گیری های فردی موجب شده اند.

این واکنشها هزاران سال است که مطالعه شده و ما همچنان چیزهای جدیدی در مورد آن کشف می کنیم. در زیر به هشت حقیقت غافلگیرکننده در مورد بدن انسان می پردازیم که تا به حال چیزی در مورد آن نشنیده اید.

  • با بالا رفتن سن، مغز کوچک می شود

وقتی در دهه ۳۰ یا ۴۰ عمر خود هستید مغزتان شروع به کوچک شدن میکند و وقتی به دهه شصت  می رسید سرعت کوچک شدن مغز بالاتر می رود. برخی از قسمتهای حافظه سریعتر از قسمتهای دیگر تحلیل می روند. سایر قسمتها سریعتر رو به زوال می روند و با بالا رفتن سن این زوال بیشتر می شود. با آنکه پیرشدن اجتناب ناپذیر است، میتوانید با فعالیت داشتن، درست غذا خوردن، و مشاوره کردن با پزشک به سالم ماندن ذهنتان کمک کنید

  • موی اطراف ناف مسئول به دام انداختن کرکها است

کرک موجود در ناف ناشی از موی شکم است. دانشمند سجال شاه، می گوید چرک دور ناف از سلولهای مرده پوستی، الیاف پارچه، عرق و باقی مانده چربی های پوست بوجود می آید. از آنجا که مردان در این ناحیه موی بیشتری دارند، کرک بیشتری در داخل ناف آنها تجمع میکند. سورن وایت، متخصص پوست و مو از نیویورک می گوید افرادی که چربی شکم دارند، در جایی که تارچه ها به هم پیوند می خورند، باید نگران تجمع کرکهای شکمی باشند. سجال شاه می گوید افرادی که موهای ضخیم تر و بلندتری دارند، بیشتر در ناف خود چرک و کرک پیدا میکنند. زنان کمتر با این موضوع روبه رو می شوند زیرا موی شکم آنها نازکتر و کوتاهتر از مردان است. هر دو متخصص این طور نتیجه گیری می کنند که اگر ناف خود را مرتبا تمیز کنید کمتر با این موارد روبه رو می شوید.

  • وقتی در فاز خواب هستید توان بو کشیدن ندارید

راشل هرز استاد روان پزشکی، در دانشگاه براون است و آزمایشاتی را برای درک بیشتر خواب REM( خوابی که همراه با حرکات سریع چشمی است و خواب دیدن در آن فاز اتفاق می افتد) ترتیب داده است. او مشاهده کرده که افراد در وضعیت خواب  REM نمیتوانند چیزی را بو بکشند. در این فاز شما توسط بوی قهوه از خواب بیدار نمی شوید. بلکه توسط مزه آن بیدار می شوید. او این طور نتیجه گیری می کند که وقتی دچار توهم می شوید، توانایی شناسایی هیچ چیزی را ندارید زیرا نمیتوانید از حس بویایی خود برای ارتباط برقرار کردن با دنیای واقعی استفاده کنید. او متوجه شده که اگر ما موقتا از خواب بیدار شده و چیزی را بو کنیم، اگر از بوی آن خوشمان بیاید بیدار می شویم. درست مانند زمانی که با بوی قهوه بیدار می شوید. بر اساس نظریات او بوهایی که شما در قوه تخیل خود آنها را تجربه میکنید، در مغز شما تولید می شوند و منشا بیرونی ندارند.

  • قوی ترین و احساسی ترین خاطرات شما معمولا قلابی هستند

با آنکه باور داریم خاطرات ما مانند دوربینی هستند که جزییات تک تک وقایع را ثبت کرده اند، متاسفانه واقعیت آن است که آنها بیشتر تکه هایی از تصاویر مختلف می باشند. شما به طور تصادفی تکه ها را  به شکلی تزیین شده یا دروغین به هم می چسبانید. معمولا همیشه افراد وقایع را به شکلی درست نمی بینند. گاهی اوقات ما اشیایی را می بینیم که وجود ندارند و جزییات واضحی را نادیده می گیریم که درست جلوی چشم ما هستند. در اکثر موارد، افراد ایده غلطی بدست می آورند زیرا اطلاعات در درجه اول به آنها درست داده نشده است.  برای مثال، ممکن است کسی شاهد رویدادی باشد اما همه واقعیتها را نداند. از آنجا که او شاهد همه ماجرا نبوده، نمیتواند بگوید چه اتفاقی افتاده است. برای پر کردن این شکافها ذهن فرد احساساتی را بوجود می آورد که حقیقتا تجربه نشده است.

  • ریه چپ و راست شما با هم فرق دارد

بخش چپ ریه شما به دو بخش تقسیم شده در حالیکه بخش راست ریه تان سه بخش دارد. ریه چپ کمی کوچکتر است زیرا فضای بیشتری را در اختیار قلب قرار می دهد. ریه های انسان بیش از ۳۰۰ میلیون کیسه هوایی و بیش از ۱۵۰۰ مایل مجرای هوایی دارند.

  • سریعترین ماهیچه بدن در چشم است

چشم در هر جهتی حرکت و آن را به سریعترین اندام بدن تبدیل می کند. عضله چشم سریعتر از هر عضله ای حرکت میکند و سایر عضلات را نیز به حرکت در می آورد. برای مثال ممکن است کسی دستش را برای آنکه چیزی به او برخورد نکند بالا بیاورد. اعصاب برون چشمی حرکات چشم را کنترل می کنند و رفلکسهای چشمی دیگری نیز وجود دارد اما اینها جزو قوی ترین آنها هستند. عنبیه توسط انقباض عضلات درون چشمی باز و بسته می شود تا به نور اجازه ورود به مردمک و انجام سایر فعالیتها را بدهد. اما این پاسخها نسبت به استخوان چشم گردان، آرامترند. چشم سالم باید مرتب پلک بزند تا سطح چشم را مرطوب و اکسیژن رسانی کرده و گرد و خاک را از آن پاک کند. تعداد متوسط حرکات چشم ۱۵ تا ۲۰ بار در دقیقه است.

  • تتوها وارد پوست شما نمیشوند بلکه وارد دستگاه ایمنی شما میشوند

جوهر تتو در منافذ میکروسکوپی در زیر سطح پوست قرار دارد، که باعث می شود تصویر پاک نشود. آناتومی بدن شما به دو شیوه به تتو واکنش نشان می دهد، اول به شکل یک واکنش ایمنی درونی به ماده خارجی. زدن تتوی جدید باعث می شود دستگاه ایمنی گلبولهای سفید خون را برای خوردن مهاجمان و قربانی کردن خودشان برای جلوگیری از انتشار عفونت بفرستد.

حتما بخوانید:   این ۱۰ چیز در بدن بی فایده نیستند!

ایمونولوژیست ها واکنش بدن شما نسبت به تتو را انطباقی می نامند. پروتئین های خون برای مقابله با مهاجمان « بد» به هم متصل می شوند و در جریان خون می مانند تا مراقب همان مهاجم باشند، و بنابراین دفعه بعد سریع واکنش نشان دهند.

  • توالی دی ان ای شما شبیه به حیوانات است

دانشمندان فکر می کنند که انسان در چرخه تکامل در حدود ۱۰۰ هزار رشته دی ان ای از  رتروویروسها گرفته است. حیوانات اولیه مانند شامپانزه ها، گوریل ها و اورانگوتان ها ۹۶ درصد ژنهای ما را دارا هستند. اما ما از نظر زیستی به موز و حلزون هم شبیه هستیم. ما با موز ۵۰ درصد و با حلزون ۷۰ درصد اشتراک دی ان ای داریم. در حدود ۹۹٫۹ درصد از ژنوم هر انسانی مشابه است. همه ما به دلیل ۰٫۱ درصد اختلاف کم  رنگ پوست، مور و چشم متفاوتی داریم. آنها همچنین معتقدند که همین ۰٫۱ درصد اطلاعات مهمی درباره نحوه آغاز بیماری ها داراست.

 

از سراسر وب

  • کارخانه ظروف یکبارمصرف