آنچه در مورد داشتن شرکای جنسی (سکشوال پارتنر) متعدد باید بدانید

آنچه در مورد داشتن شرکای جنسی (سکشوال پارتنر) متعدد باید بدانید
آنچه در مورد داشتن شرکای جنسی (سکشوال پارتنر) متعدد باید بدانید
4.2/5 - (34 امتیاز)

داشتن چندین شریک جنسی (سکشوال پارتنر) ممکن است به این معنی باشد که یک فرد در یک دوره زمانی بیش از یک شریک جنسی داشته باشد. یا ممکن است به معنای داشتن چندین شریک در یک دوره زمانی باشد.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ داشتن چندین شریک جنسی را به عنوان “داشتن بیش از یک شریک جنسی در یک دوره زمانی مشخص” تعریف می کند.

این ممکن است به معنای داشتن یک شریک جنسی و سپس شریک دیگر باشد. یا ممکن است به معنای داشتن بیش از یک شریک جنسی در یک بازه زمانی یکسان باشد.

این مقاله به میانگین تعداد شرکای جنسی که افراد ممکن است داشته باشند می پردازد. همچنین برخی از مزایا و خطرات احتمالی داشتن شرکای جنسی متعدد را بررسی می کند.

میانگین تعداد شرکای جنسی چقدر است؟

نظرسنجی ملی رشد خانواده، از مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) در ایالات متحده، آماری را از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ برای افرادی که رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی با شریک جنسی متفاوت داشته اند، ارائه می دهد.

این گزارش نشان می دهد که میانگین تعداد شرکای جنسی برای زنان ۴٫۳ و برای مردان ۶٫۳ بوده است.

همچنین آمار زیر را ارائه می دهد:

تعداد شرکای جنسی زنان مردان
۱ ۱۷٫۷% ۱۱٫۲%
۲–۴ ۲۹٫۲% ۲۲٫۳%
۵–۹ ۲۸٫۶% ۲۵٫۸%
۱۰–۱۴ ۱۱٫۶% ۱۲٫۵%
۱۵ یا بیشتر ۱۲٫۹% ۲۸٫۳%

یک نظرسنجی آنلاین سال ۲۰۲۱ از ۱۹۸۷ بزرگسال ۱۸ تا ۷۰ ساله به بررسی الگوهای رفتار جنسی در طیفی از سنین، قومیت ها، تمایلات جنسی و سطوح درآمد پرداخت.

در تمام شرکت‌کنندگان، میانگین تعداد شرکای جنسی در طول عمر عبارت بود از:

 • ۸٫۵ برای رابطه جنسی دهانی
 • ۱۱٫۴ برای رابطه جنسی واژینال
 • ۲٫۱ برای رابطه جنسی مقعدی

محققان خاطرنشان کردند که:

۲٫۴ درصد از شرکت کنندگان گزارش کردند که بیش از ۵۰ شریک جنسی دهانی داشته اند
۳٫۹ درصد گزارش کردند که بیش از ۵۰ شریک جنسی واژینال داشته اند
۳٫۶ درصد گزارش کردند که بیش از ۱۵ شریک جنسی مقعدی داشته اند
تعداد شرکای جنسی در طول زندگی با افزایش سن افزایش یافت، سپس پس از ۶۰ سالگی برای مردان و پس از ۴۰ سالگی برای زنان کاهش یافت.

آیا داشتن چند شریک جنسی اشکالی ندارد؟

داشتن چند شریک جنسی اشکالی ندارد.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) سلامت جنسی را اینگونه تعریف می کند:

 • وضعیتی از رفاه جسمی، عاطفی، ذهنی و اجتماعی، با توجه به تمایلات جنسی
 • رویکرد مثبت و محترمانه به روابط جنسی و تمایلات جنسی
 • داشتن امکان تجربه های جنسی ایمن و لذت بخش
 • احترام، حمایت و تحقق حقوق جنسی همه افراد درگیر
حتما بخوانید:   موقعی که وزن کم می کنیم، چربی ها کجا می روند؟

انجمن سلامت جنسی آمریکا (ASHA) بیان می کند که تا زمانی که رضایت وجود داشته باشد و هیچ خطری برای کسی درگیر نباشد، هیچ راه درست یا نادرستی برای دستیابی به لذت جنسی وجود ندارد. این می تواند شامل داشتن چندین شریک جنسی باشد.

ASHA اضافه می کند که عوامل مهم در یک زندگی جنسی رضایت بخش، درک فرد از نیازها و مسئولیت های جنسی خود و اذعان به نیازها و مسئولیت های شریک یا شریک زندگی خود است.

مزایای داشتن چند شریک جنسی یا سکشوال پارتنر

همانطور که تحقیقات در سال ۲۰۲۱ گزارش می دهد، فعالیت جنسی ممکن است مزایای زیر را داشته باشد:

 • بهبود خواب: تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۹ نشان داده است که ارگاسم به بهبود خواب کمک می کند. ارگاسم با شریک زندگی با ادراک نتایج خواب بهتر و ارگاسم از طریق خودارضایی با کیفیت خواب بهتر ارتباط داشت.
 • بهبود عملکرد سیستم ایمنی: تحقیقات قدیمی‌تر از سال ۲۰۰۴ نشان می‌دهد افرادی که یک یا دو بار در هفته رابطه جنسی داشتند، سطح بالاتری از IgA داشتند، آنتی‌بادی که با عوامل بیماری‌زا مبارزه می‌کند.
 • ترشح اکسی توسین: این هورمون می‌تواند تأثیر مثبتی بر استرس، اضطراب، و نحوه پردازش افراد تجربیات منفی داشته باشد.
 • کاهش کورتیزول: این هورمون با استرس مرتبط است و سطوح بالای آن می تواند تاثیر منفی بر سلامت جسمی و روانی داشته باشد. تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۹ نشان داد که تحریک جنسی می تواند باعث کاهش کورتیزول شود.
 • بهبود سلامت جسمانی: فعالیت جنسی به عنوان ورزش بدنی محسوب می شود که می تواند برای سلامت قلب و عروق و مغز مفید باشد. تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۳ نشان داد که فعالیت جنسی با شدت متوسط می تواند به عنوان ورزش مهم به حساب آید.
 • افزایش طول عمر برای مردان: تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۰ نشان داد که برای مردان، فعالیت جنسی، علاقه به رابطه جنسی و کیفیت زندگی جنسی افراد با امید به زندگی طولانی تر ارتباط مثبت دارد. همچنین، فعالیت جنسی با کاهش خطر مرگ ناشی از سرطان و علل دیگر ارتباط داشت.

علاوه بر این، روابط جنسی ممکن است تأثیر مثبتی بر رضایت و شادی کلی از زندگی داشته باشد. سطوح پایین‌تر فعالیت جنسی ممکن است با افزایش میزان مرگ‌ومیر و میزان ناخوشی‌های خود گزارش‌شده مرتبط باشد.

داشتن چند شریک ممکن است:

 • تامین رضایت جنسی، تنوع و لذت
 • افزایش ترشح اندورفین که به مبارزه با سلول های سرطانی و عفونت ها کمک می کند
 • کاهش احتمال سطوح پایین علاقه جنسی

خطرات داشتن چند شریک جنسی یا سکشوال پارتنر

مطالعه طولی انگلیسی پیری نشان داد که تعداد شرکای جنسی می تواند خطر ابتلا به عفونت های مقاربتی (STIs) را افزایش دهد. اینها پس از آن می تواند منجر به خطرات سلامتی، از جمله در زندگی بعدی شود.

حتما بخوانید:   ۱۵ نشانه‌ی یک دوست واقعی!

محققان دریافتند که داشتن ۱۰ شریک جنسی یا بیشتر در طول زندگی، خطر ابتلا به سرطان را در مقایسه با داشتن یک شریک جنسی یا هیچ یک افزایش می دهد.

به عنوان مثال، هپاتیت B و C می تواند خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش دهد. و ویروس پاپیلومای انسانی که بیشتر به عنوان HPV شناخته می شود، می تواند خطر ابتلا به موارد زیر را افزایش دهد:

 • سرطان دهانه رحم
 • سرطان دهان
 • سرطان مقعد
 • سرطان آلت تناسلی
 • سرطان پروستات

با این حال، یک مطالعه قدیمی در سال ۲۰۱۴ نشان داد که مردانی که بیش از ۲۰ شریک جنسی زن داشتند، خطر ابتلا به سرطان پروستات را کاهش دادند.

این مطالعه همچنین نشان داد که مردان با بیش از ۲۰ شریک جنسی مرد ممکن است خطر ابتلا به سرطان پروستات را افزایش دهند.

داشتن چندین شریک نیز می تواند خطر انتقال HIV را افزایش دهد.

تاثیر روانی داشتن چندین شریک جنسی

یک مطالعه در سال ۲۰۱۸ به ارتباط بین افسردگی، مصرف مواد و تعداد شرکای جنسی افراد پرداخت.

این مطالعه شامل ۱۹۹ زن شمالی و بومی ۱۳ تا ۱۷ ساله از مناطق شمال غربی، کانادا بود.

این مطالعه هیچ ارتباط مستقیمی بین افسردگی و اینکه آیا شرکت کنندگان دارای شرکای جنسی متعدد بودند، پیدا نکرد. افسردگی مستقیماً بر مصرف مواد تأثیر می‌گذارد و سپس مصرف مواد بر تعداد شرکای جنسی تأثیر می‌گذارد.

یک مطالعه قدیمی در سال ۲۰۱۳ نیز ارتباطی بین مصرف مواد و داشتن چند شریک جنسی پیدا کرد، اما هیچ ارتباطی بین اضطراب یا افسردگی و داشتن چند شریک جنسی پیدا نکرد.

فعالیت جنسی ممکن است به کاهش استرس، افزایش سطح شادی و بهبود خواب کمک کند.

 

تاثیر فیزیکی داشتن چندین شریک جنسی

تحقیقات نشان داده است که افزایش تناوب رابطه جنسی با کاهش خطر ابتلا به مشکلات مرگبار قلبی، سرطان پروستات و سرطان سینه مرتبط است.

در میان ۱۱۵۸ شرکت‌کننده زن و ۱۰۴۶ مرد، که ۵۷ تا ۸۵ سال سن داشتند و در ایالات متحده زندگی می‌کردند، فراوانی و کیفیت رابطه جنسی اثرات محافظتی در برابر مشکلات قلبی عروقی در زندگی بعدی داشت.

فعالیت جنسی باعث ترشح اندورفین می شود که محققان آن را با افزایش سطح فعالیت سلول های کشنده طبیعی مرتبط دانسته اند. این فعالیت شامل کمک به مبارزه با سلول های سرطانی و عفونت ها است.

طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۸، زمان شراکت ممکن است با افزایش احتمال ابتلا به STI مرتبط باشد.

اگر افراد در یک دوره معین بیش از یک شریک جنسی داشته باشند، ممکن است خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی یا انتقال این عفونت ها را افزایش دهد.

حتما بخوانید:   کودکان را مجبور به بغل کردن دیگران نکنید!

این مطالعه کاهش قابل توجهی در احتمال تشخیص STI زمانی که شکاف بین شرکای جنسی وجود داشت، نشان داد. برای زنان، فاصله ۴ ماه یا بیشتر، و برای مردان، ۶ ماه یا بیشتر، خطر ابتلا به STI را کاهش می دهد.

افرادی که دارای چندین شریک جنسی هستند نیز ممکن است در معرض خطر بیشتری برای قرار گرفتن در معرض یا انتقال HIV باشند.

 

تاثیر عاطفی داشتن چندین شریک جنسی

نظرسنجی ملی بریتانیا در مورد نگرش‌ها و سبک‌های زندگی جنسی در سال ۲۰۱۷ به عوامل مؤثر بر عدم علاقه به رابطه جنسی در میان ۶۶۶۹ زن و ۴۸۳۹ مرد ۱۶ تا ۷۴ ساله پرداخت. شرکت کنندگان گزارش کردند که در سال گذشته یک یا چند شریک جنسی هم جنس داشتند.

این نظرسنجی نشان داد که زنانی که در سال گذشته سه شریک جنسی یا بیشتر داشتند نسبت به زنانی که یک شریک جنسی در آن دوره داشتند، کمتر احتمال داشت سطوح پایینی از علاقه جنسی را گزارش کنند.

این نظرسنجی هیچ ارتباطی بین تعداد شرکای جنسی و تمایل جنسی کم در مردان پیدا نکرد.

برای برخی از افراد، رابطه جنسی ممکن است با چندین شریک غیرشخصی به نظر برسد و این می تواند تأثیر عاطفی منفی داشته باشد. قطع کردن روابط کوتاه مدت ممکن است عوارض عاطفی نیز داشته باشد.

 

موارد احتیاط

برخی از استراتژی‌ها برای رابطه جنسی ایمن با چندین شریک جنسی عبارتند از:

 • هر بار از کاندوم یا دم دندان استفاده کنید
 • انجام آزمایش STI منظم
 • استفاده از کاندوم روی اسباب بازی های جنسی و شستن اسباب بازی ها قبل و بعد از هر بار استفاده
 • اجتناب از مصرف بیش از حد الکل و مواد مخدر، زیرا این می تواند خطرپذیری را افزایش دهد

به گفته ASHA، فردی که از نظر جنسی غیر تک همسری است و از روش های بازدارنده به طور منظم و به درستی استفاده می کند، نسبت به فردی که به طور متقابل، زنجیره ای تک همسری دارد و از روش های بازدارنده استفاده نمی کند یا شریک جنسی با یک بیماری مقاربتی ناشناخته دارد، کمتر احتمال دارد به STI مبتلا شود.

 

جمع بندی

اگر یک فرد با یک نفر رابطه جنسی داشته باشد، شریک جنسی متعددی دارد، بعداً با دیگری. اگر فردی در یک بازه زمانی بیش از یک شریک جنسی داشته باشد، چندین شریک جنسی نیز دارد.

داشتن چند شریک جنسی هیچ اشکالی ندارد، به شرطی که همه افراد درگیر رضایت داشته باشند و از آسیب رهایی یابند.

داشتن بیش از یک شریک ممکن است مزایا و خطراتی داشته باشد. برای انجام رابطه جنسی ایمن، مطمئن شوید که از روش‌های بازدارنده استفاده کنید و آزمایشات STI را به طور منظم انجام دهید.

 

مقاله فوق یک ترجمه خودکار از از What to know about having multiple sexual partners است.

از سراسر وب

 • کارخانه ظروف یکبارمصرف