چگونه روابط والدین تان بر زندگی شما تاثیر می گذارد

چگونه روابط والدین تان بر زندگی شما تاثیر می گذارد
امتیاز به این post

رابطه بین والدین و کودک در زمره مهمترین و تاثیرگذارترین روابط در زندگی هر انسانی است. آیا متوجه شده اید که رابطه شما با والدین تان میتواند مشکلات دراز مدتی را در زندگی تان ایجاد کند و بر روی رابطه آینده شما با کسی که دوستش دارید تاثیر بگذارد ؟ آیا میدانید رابطه شما با مادر و پدرتان روی نحوه برخوردتان با اطرافیان در طول زندگی  موثر است؟ اگر حقیقتا از این موضوعات آگاه هستید، باید بدانید که چطور خانواده بر روی شما تاثیر می گذارد و چطور رابطه با پدر و مادر روی دیدگاه شما نسبت به افراد و جهان موثر است.

 

رابطه والد فرزندی، یکی از اولین روابطی است که کودک تجربه می کند و بر روی زندگی آینده او اثرات زیادی دارد. با این حال برخی افراد به اشتباه فکر می کنند که ما با ژنهای خاصی به دنیا آمده ایم که معرف شخصیت ما هستند.

البته که رشد شخصیت تا حدودی  توسط ژنهای بخصوصی  مشخص می شود. اما فراموش نکنیم که عوامل محیطی مختلف نیز بر روی رشد فردی تاثیرگذارند. مغز انسان به اندازه ای انعطاف پذیر است که بر اساس این عوامل به اشکال مختلفی رشد می کند. تربیت خانوادگی یکی از این عوامل می باشد : یکی از مهمترین عواملی که ظاهر فیزیکی و خلق و خوی کودک را شکل می دهد. همچنین یکی از مهمترین سنگ بناهای شخصیت کودک می باشد. در زیر به چهار شیوه که روابط پدر و مادر بر زندگی شما در بزرگسالی تاثیر می گذارند اشاره می کنیم :

  • هر چه والدین تان توجه بیشتری به شما داشته باشند، در آینده فردی اجتماعی تر خواهید بود

در برخی از تحقیقات جدید صورت گرفته ارتباط مابین رابطه محبت آمیز در کودکی و سلامت، شادی و فعالیتهای اجتماعی در آینده  مشخص شده است. واضح است که یکی از مهمترین چیزهایی که از والدین خود میخواهید عشق است. وقتی در کودکی توسط والدین خود دوست داشته می شوید، عشق را می آموزید و میدانید چطور آن را نشان دهید. در این صورت از نشان دادن عشق تان به والدین و برادران و خواهران و افرادی که با گذشت زمان وارد زندگی تان می شوند، نمی ترسید.

حتما بخوانید:   اگر این سوالات را از دیگران می پرسید اصلا مودب نیستید!

معمولا چنین افرادی عاشق تعطیلات و دورهمی های کوچک خانوادگی هستند. آنها هیچ گاه تبریک گفتن به مناسبت تولد خواهران و برادرانشان را فراموش نمی کنند تا احساس نزدیکی بین خود و آنها را حفظ کنند.

دانشمندان تصور می کنند که عشق بدون قید و شرط و محبت از جانب والدین باعث می شود از نظر عاطفی فرزندی شادتر و کم اضطراب تر داشته باشند. به علاوه، محبت والدین، میتواند از افراد در برابر تاثیرات آسیب رسان استرسهای کودکی محافظت کند. بنابراین رابطه والد – فرزندی بر روی میزان باز یا بسته بودن روابط شما در آینده اثر می گذارد. قانون طلایی این است که : ارتباط والد – فرزندی بهتر یعنی مشکلات رفتاری و روانی کمتر در بزرگسالی. و مهمتر از همه اینکه والدین دلسوز و مهربان فرزندان سالم و موفقی بار می آورند که به راحتی میتوانند احساساتشان را ابزار کرده و نقطه نظراتشان را بگویند

  • هر چه والدین شما بی توجه تر باشند، در بزرگسالی به دنبال جلب توجه بیشتری هستید

کودکانی که توجه کافی از طرف هر دو یا یکی از والدین خود دریافت نکرده باشند با این احساس بزرگ می شوند که ناخواسته بوده اند یا برای پدر و مادرشان اهمیتی نداشته اند. در مطالعه ای نشان داده شد که چنین کودکانی در بزرگسالی همواره به دنبال جلب توجه هستند. اگر در کودکی از طرف هر دو یا یکی از والدین توجه کافی را دریافت نکرده باشید، در بزرگسالی در دام جلب توجه  عاشقانه می افتید و در زندگی عشقی خود به مشکل برمیخورید. برخی روان شناسان ادعا می کنند که والدین بی توجه و سرد فرزندانی با عزت نفس پایین تربیت می کنند، فرزندانی که احساس می کنند با جامعه بیگانه اند، ضد اجتماعی اند و پرخاش می کنند. به بیان دیگر کودکانی که به آنها بی توجهی شده است، بزرگسالانی نیازمند توجه بار می آیند

  • هر چه والدین از نظر عاطفی سردتر باشند، شما در روابط تان محتاط تر برخورد می کنید

هر چه والدین تان کمتر احساساتی باشند، در آینده شما بیشتر محتاط خواهید بود . این یک دیدگاه اثبات شده است. اگر والدین به خواسته های کودک خود توجه نکرده و مهربانی نکنند، همین رفتار را از جانب فرزندشان طلب می کنند. در این مطالعه اثبات شده است که کودک به طور ناخودآگاه به دنبال توجه والدین است. اما آن را به شکل بیرونی نشان نمی دهد و در نهایت ابراز احساسات کردن را یاد نمی گیرد. فرزند چنین والدینی بودن، باعث می شود در اکثر مواقع عشق را به شکل غیرکلامی و از طریق هدیه دادن یا اشکال مختلف تماس فیزیکی نشان دهید. به طور همزمان کسی را بغل نمی کنید، نمی بوسید و تمام وقت خود را صرف کار یا سرگرمی های خود می کنید تا به عزیزان خود بی توجهی کرده باشید

  • وقتی والدین شما از هم جدا می شوند، شما نسبت به عشق و روابط بدبین می شوید

افراد زیادی در خانواده های ناقص بزرگ می شوند که شامل والدین مطلقه،  یا مادران و پدران مجرد است، و این موضوع روی دیدگاه آنها نسبت به عشق تاثیر گذاشته و باعث بی ثباتی در رفتارهای زناشویی می شود. داشتن والدین مطلقه یا مجرد، یا شما را نسبت به ازدواج بدبین می کند یا بیش از حد محتاط. اگر خانواده ناکاملی دارید، نسبت به تشکیل خانواده بی تفاوت هستید  زیرا مرتبا میترسید سرنوشت والدین تان را تکرار کنید.

حتما بخوانید:   از کجا بفهمیم که یک دختر از ما خوشش می آید

اما از طرف دیگر ممکن است عاشق کسی شوید که با او ارتباط بسیار نزدیکی را احساس می کنید. این امر به نوبه خود باعث روابط کوتاه مدت انفجاری می شود و به همان سرعتی که شکل می گیرد از بین می رود .

خلاصه

 

  • اگر والدین شما دلسوز بوده و به شما ابراز محبت کنند، در آینده فردی اجتماعی تر خواهید بود
  • هر چه والدین تان بی توجه تر باشند، در آینده بیشتر به دنبال جلب توجه می گردید
  • هر چه والدین کمتر احساساتشان را نشان دهند، شما نیز در روابط تان محتاط تر خواهید بود
  • وقتی والدین تان طلاق گرفته یا مجرد هستند، نسبت به عشق و روابط بدگمان می شوید.

به یاد داشته باشید که رابطه شما با پدر و مادرتان تاثیر بسزایی در نحوه برخورد شما با اطرافیان تان در آینده خواهد داشت .

 

از سراسر وب

  • کارخانه ظروف یکبارمصرف