۱۰ واقعیت علمی که از شنیدن آنها شوکه می شوید

10 واقعیت علمی که از شنیدن آنها شوکه می شوید
5/5 - (1 امتیاز)

تا به امروز ۶۵ درصد از کره زمین – به جز زمینهای خشک – همچنان در پرده ای از رمز و راز باقی مانده است و ۸۶ درصد از گونه های جهان ناشناخته اند . برای مثال ما به تازگی کشف کرده ایم که کبوترها میتوانند هنر یاد بگیرند و گوسفندان قادر به تشخیص چهره هستند. در این مقاله با ارائه برخی از حقایق علمی که تاکنون آنها را نشنیده اید شما را غافلگیر می کنیم.

 • کبوترها نقاشی خوب را تشخیص می دهند

آیا شما نقاشی خوب را تشخیص می دهید؟ خب کبوترها می توانند! در مطالعه ای که توسط دانشمندان ژاپنی انجام شده نشان می دهد که کبوترهای آموزش دیده میتوانند تفاوت بین نقاشی خوب و بد را تشخیص دهند . دانشمندان متوجه شده اند که پرندگان از رنگ، بافت و الگوها برای مشخص کردن آنکه نقاشی ( در نظر افراد) زیبا یا زشت است استفاده می کنند. البته ما در مورد مهارتهای پیشرفته صحبت نمی کنیم اما کبوترها در صورتی که آموزش دیده باشند قابلیت تشخیص زیبایی را مشابه انسانها دارند.

 • سوسک میتواند هفته ها بدون سر زندگی کند

بله درست خواندید: سوسک ها میتوانند برای مدت زیادی بدون سر زندگی کنند زیرا شبکه خونی گسترده ای ندارند. اگر سر سوسک بریده شود، لخته های خونی جلوی خونریزی را می گیرند. این حشرات از طریق سوراخهای تنفسی که حفره های لوله ای شکلی در دو طرف شکم او هستند نفس می کشند. اما سوسک بدون سر نمی تواند غذا بخورد و بنابراین بعد از چند هفته در اثر گرسنگی خواهد مرد.

 • گوسفندان قابلیت تشخیص چهره دارند

تحقیقات اخیر نشان می دهد که گوسفندان بسیار باهوشتر از آنچه ما فکر می کنیم هستند. آنها قابلیت تشخیص چهره ی پیشرفته ای دارند . بنابراین گوسفندان میتوانند چهره های آشنا و ناآشنای انسانی را تشخیص دهند و در آینده شاید بتوانند حالات مختلف چهره انسانها را نیز تشخیص دهند.

 • انسانها دندانهای خود را از اجداد ماهی خود گرفته اند

اگر از خودتان بپرسید تکامل دندانهای ما از کجا آغاز شد، احتمال آن را نمی دهید که منشا آن زیر دریا بوده است.. با این حال دانشمندان فکر می کنند که احتمالا این گونه است. آنها دندانهای یکی از قدیمی ترین ماهی هایی را شناسایی کرده اند که مربوط به قبل از آرواره داشتن ماست.. ظاهرا آرواره های آنها به قدری به آرواره های انسانهای امروزی شباهت دارد که تصور می شود آنها اجداد ما هستند.

 • اختاپوسها ۳ قلب، ۹ مغز و خون آبی رنگ دارند

یکی از عجیبترین حیواناتی که زیر آب زندگی می کند اختاپوس است. آنها سه قلب، ۹ مغز، و خون آبی رنگ دارند. ممکن است از خود سوال کنید دلیل اندامهای اضافی چیست؟ درواقع هر یک از ۸ بازوی اختاپوس مغز کوچکی دارد که به مغز مرکزی متصل است. به همین دلیل تمامی بازوها میتوانند در هماهنگی با هم به شکل مستقل کار کنند.

حتما بخوانید:   ۵ سوال فلسفی که هیچکس جوابی برای آنها ندارد

اختاپوسها به دلیل ساختار بدنی شان ۳ قلب دارند : دو قلب، خون را به آب شش ها پمپاژ می کنند و قلب سوم، یا بزرگترین قلب، مسئول جریان خون در مابقی بدن است.  خون اختاپوس حاوی پروتئینی مملو از مس به نام هموسیانین است. این خون قابلیت انتقال اکسیژن را در آب سرد اقیانوس می دهد و مسئول رنگ آبی آن است.

 • زبان قابلیت بویایی دارد

تحقیقات جدید نشان می دهد که زبان ما نه تنها می تواند مزه غذاها را بچشد، بلکه میتواند آنها را بو کند. دانشمندان دریافته اند که سلولهای چشایی زبان حاوی مولکولهایی درون گیرنده های بویایی بینی ما هستند .  این تحقیق الهام گرفته از مارها است زیرا آنها با زبانشان هوا را بو می کشند.

 • برخی از حیوانات نر میتوانند حامله شوند

در قلمروی زیر آب، برخی از حیوانات نر، و نه فقط ماده ها، میتوانند زایمان کنند. این لیست دارای سه گونه حیوانی است : اسبهای دریایی، لوله ماهی ها، و اژدهای دریایی. اسبهای دریایی نر، در فصل جفت گیری، به سمت ماده ها شنا کرده و به آنها می چسبند، و در این لحظه اسب دریایی نر کیسه خود را باز می کند و اسب دریایی ماده چند تخم به داخل آن می اندازد. چندی بعد جنین های اسب دریایی توسط اسب دریایی نر حمل می شود.

 • آب داغ زودتر از آب سرد یخ می زند

از آنجایی که میدانیم آب در دمای ۰ درجه یخ می زند، ممکن است شنیدن این موضوع عجیب باشد که آب داغ زودتر از آب سرد یخ می زند. اما این طور است و این پدیده اثر امپمبا نام دارد. بیش از ده توضیح برای علت این اثر وجود دارد و دانشمندان هنوز به اتفاق نظر در این موضوع نرسیده اند.

 • ملخ ها در شکمشان گوش دارند

ملخها حشرات منحصربفردی هستند و در بین سایر ویژگی های عجیب و غریبی که دارند، گوشهایی را در روی شکم خود زیر بالهایشان دارند. اندام گوش به ملخ اجازه می دهد تا صدای دیگر هم نوعان خودش را بشنود.

 • رودخانه جوشانی در زیر زمین وجود دارد

با آنکه مردم تصور می کنند این رودخانه جوشان افسانه است اما در دل جنگل آمازون در بخش پِرو قرار دارد. در واقع این رودخانه جوشان نیست اما دمای آن به آب جوش بسیار نزدیک است .

حتما بخوانید:   ۱۰ نکته آموزشی از زبان کسی که به ۱۷ زبان دنیا صحبت می کند

 

 

 

از سراسر وب

 • کارخانه ظروف یکبارمصرف