۶ روش پیدا کردن انگیزه برای رسیدن به تناسب اندام

6 روش پیدا کردن انگیزه برای رسیدن به تناسب اندام
امتیاز به این post

آیا به دنبال یافتن انگیزه ای هستید تا برنامه ورزشی منظمی را اجرا کنید؟ چه شما از شغل خود خسته شده باشید، یا از نوزادی که تازه به دنیا آورده اید، از شروع کردن بترسید تا تنبلی کنید، واقعیت آن است که انگیزه در زمانی که زندگی بر شما سخت می گذرد یا زمانی که کاری را به طور منظم انجام نمی دهید از بین می رود. تا به حال چند بار بعد از سال نو به خود قول داده اید که ورزش را شروع کنید و زیر قول خود زده اید؟

دلایل زیادی برای شکستن قولتان به خود وجود دارد و در اینجا ۶ روش برای پیدا کردن انگیزه لازم برای ورزش کردن را پیدا می کنید.

  • از ورزش کردن لذت ببرید

وقتی کلمه ورزش را می شنوید، ذهنتان آن را به طور خودکار تجربه ای دردناک تلقی می کند. بخصوص اگر به طور غیرمنظم آن را انجام دهید. انسانها به دنبال آن هستند که به هر قیمتی که شده از درد و سختی دور کرده و به دنبال آرامش بگردند. وقتی بدنتان را در استرس ورزش کردن وارد میکنید، آن را تجربه ای دردناک می نامید، مخصوصا اگر آن را تبدیل به یک عادت نکرده یا هدفی را برای برنامه ورزشی خود ترسیم نکرده باشید. خوشبختانه ذهنتان می تواند کاری کند که از ورزش کردن لذت ببرد و همه چیز به این بستگی دارد که شما هدفتان را با احساسی مثبت گره بزنید. در اکثر مواقع افراد بدون دانستن علت احساسی پنهان در نیازشان برای ورزش کردن، آن را آغاز می کنند. شما با خود می گویید میخوام وزنم را کم کنم. اما چرا میخواهید وزنتان را کم کنید؟ شاید چون میخواهید احساس خوبی داشته باشید یا قوی و سالم دیده شوید. این احساسات را حس کنید.

تنها کاری که لازم است انجام دهید آن است که هدف مثبت قدرتمندی را برای برنامه ورزشی خود در نظر بگیرید تا ذهنتان شروع به ثبت احساسات مثبتی کند که از دیدن ورزش کردن شما در درونش نقش می بندد. درست مانند هر عادت دیگری، هر چه بیشتر احساسات مثبت هدفی که میخواهید به آن برسید را احساس کنید، نتایج بیشتری می بینید. هر بار که ورزش می کنید، ذهنتان درد و سختی ای که می کشید را پنهان می کند زیرا میخواهد شما را به هدف رسیدن به تناسب اندام برساند و در نتیجه ورزش کردن را به تجربه ای لذت بخش تبدیل می کند. بنابراین هدف غایی خود را از ورزش کردن تعریف کرده و آن را لمس کنید تا ذهنتان در حین برنامه ریزی برای رسیدن به هدفتان به شما انگیزه بدهد.

  • دنبال آنچه دوست دارید بروید

ممکن است فکر کنید ورزش کردن یعنی سی دقیقه در روز روی تردمیل دویدن و تکرار این کار به مدت سه روز در هفته تا زمانی که خیس عرق شوید. اما دویدن روی تردمیل تجربه ورزشی چندان نشاط بخشی نیست. آیا سودمند است؟ البته که هست اما ممکن است به شما انگیزه لازم را ندهد زیرا شبیه به همستری می شوید که درون یک چرخ می دود. دویدن روی تردمیل برای برخی افراد مناسب است و ایرادی ندارد. اما اگر مناسب شما نیست گزینه های زیاد دیگری وجود دارد که میتوانید از بین آنها انتخاب کنید. مهم آن است که از کاری که انجام می دهید لذت ببرید تا شما را به حرکت در بیاورد. مشکل شما آن است که از روشهای مختلفی که بدنتان میتواند ورزش کند آگاهی ندارید. ورزش کردن باید لذت بخش باشد. اگر نیست پس خود را به فعالیتی غلط محدود کرده اید. صدها شاخه ورزشی وجود دارد که میتوانید از بین آنها انتخاب کنید. ورزشهای مختلف را امتحان کنید تا زمانی که چند فعالیت پیدا کنید که عاشق انجامشان هستید

  • دوستی قابل اعتماد پیدا کنید

وقتی تنها کسی که برای گزارش دادن دارید خودتان هستید ممکن است به راحتی یک جلسه از ورزشتان را نروید. شاید چندان دوست نداشته باشید که در یک روز سرد بارانی ساعت ۶ صبح بیدار شوید و ترجیح می دهید در تخت خود بمانید. چرا؟ زیرا ما شرطی شده ایم که اگر چیزی برای به چالش کشیدن ما وجود نداشته باشد از سختی دوری کنیم. در اینجاست که یک دوست قابل اعتماد یا مربی شخصی به کار می آید. مردم از ناامید کردن یا دلسرد کردن دیگران آزرده خاطر می شوند. وقتی شما متعهد هستید که در جلسه ورزشی خود حاضر شوید و کسی را دارید که منتظر شما باشد، نمیخواهید برای آنکه خواب مانده اید شرمنده شوید. این انگیزه برای ورزش کردن چطور است؟

  • برای خود الگو پیدا کنید

ورزش کردن در طولانی مدت دشوار است اما برخی افراد در این راه موفق می شوند. چه شما یک فرد مبتدی باشید که از شروع کردن می ترسد یا فردی که برای رسیدن به تناسب اندام استمرار می ورزد، پیدا کردن الگو میتواند کلید انگیزه شما برای رسیدن به تناسب اندام باشد. در زندگی، اگر هدفی دارید که واقعا میخواهید به آن برسید، یعنی کسی قبلا با موفقیت به این هدف رسیده است. نه به طور انحصاری اما در اکثر مواقع. الگوبرداری کردن از کسی در فضای ورزشی، باعث می شود انگیزه پیدا کنید تا  در جلسات ورزشی خود حاضر شوید. با اتخاذ عادات موفقیت آمیز روزانه ی آنها و بکارگیری مستقیم آنها در زندگی شخصی، میتوانید فرمول موفقیتی که باعث حفظ انگیزه شما و رسیدن به نتایج دلخواهتان می شود را پیدا کنید. معمولا بی هدفی عامل از دست دادن انگیزه شما نیست بلکه استراتژی غلط و نتایج ناکافی باعث از دست رفتن انگیزه می شود. الگوبرداری کردن از فرد صحیح و دنباله روی کردن از یک استراتژی درست و دیدن مستمر نتایج روحیه شما را تقویت کرده و شما را متعهد به ورزش کردن می کند.

  • در رژیم غذایی خود تجدید نظر کنید

شما همیشه می شنوید که چه غذاهایی برای بدن شما خوب و بد است و چرا باید دهها رژیم مختلف را امتحان کنید تا احساس خوبی داشته باشید. با آنکه لازم نیست رژیم سفت و سختی داشته باشید، اما باید مراقب غذاهایی که هر روز می خورید باشید. اگر عادت دارید برای شام هله هوله بخورید، آنگاه به احتمال زیاد پوست خوبی ندارید. وقتی از بدن خود احساس رضایت نداشته باشید، عزت نفس و سطح انرژی شما کاهش می یابد. در نتیجه انگیزه خود را برای رسیدن به تناسب اندام از دست می دهید. اضافه کردن غذاهای سالم و پاک به رژیم خود، به هر یک از میتوکندری های سلولهایتان دستور می دهد که انرژی بیشتری تولید کند. نتیجه داشتن بدنی سالمتر و پر انرژی تر است. وقتی احساس سبکی بکنید، انگیزه رسیدن به تناسب اندام را دوباره بدست می آورید.

  • عادات خود را به هم بریزید

آیا دقت کرده اید که موجودات عادت پذیری هستیم؟ شما دوست دارید برای خود روتین روزانه تعیین کنید زیرا با چیزهایی که برایتان آشناست احساس راحتی می کنید. شما در اعماق وجود خود از ناشناخته ها و عدم قطعیتها واهمه دارید. اکثر روتینهای روزانه شما چرخه ای تکراری را دنبال می کنند و روتین ورزشی شما نیز از این قاعده مستثنی نیست. وقتی به یک فعالیت عادت می کنید ذهنتان سریعا آن را حفظ کرده و آن را روی حالت خودکار قرار می دهد. در نتیجه هیچ هیجان یا انگیزه جدیدی را تجربه نمی کنید. و از آنجایی که احساسات در زندگی ما تسلط دارند، باید تغییر و عدم قطعیت را برای تجربه احساسات مثبت جدید تجربه کنیم. بنابراین سعی کنید عادت ورزش هفتگی خود را به هم بزنید. زمانی که فعالیتهای مورد علاقه تان را پیدا کردید چند نمونه از آنها را در برنامه هفتگی خود وارد کنید. برای مثال اگر عادت کرده اید که روزانه نیم ساعت پیاده روی کنید، آن را به سه روز در هفته محدود کرده و روزهای دیگر شنا یا یوگا کنید.

حتما بخوانید:   7 راهکار برای بالا بردن اعتماد به نفس در شما

اگر بعد از چند ماه احساس کردید از برنامه خود خسته شدید، برنامه تان را از نو به هم بریزید. یا ترتیب و مدت زمان ورزشتان را تغییر دهید یا از نو برنامه جدیدی بریزید. تجربه جدیدی را وارد روتین ورزشی خود کنید تا هیجانی دوباره به آن وارد کرده باشید.

خلاصه

این شش ابزار اعتماد به نفس و انگیزه شما را برای ورزش کردن بالا می برد. درد و سختی ناشی از ورزش کردن را به چشم موهبتی ببینید که به شما توان انجام کاری جدید می دهد. به یاد داشته باشید که طبیعی است در اکثر روزها میلی برای ورزش کردن نداشته باشید و تنبلی کنید. اما انگیزه ورزش کردن صد در صد به اختیار شما بستگی دارد. پس کنترل ذهن خود را در دست بگیرید و دوباره حس تازگی و سرزندگی را در خود بیدار کنید.

 

از سراسر وب

  • کارخانه ظروف یکبارمصرف