۱۲ راهکار برای غلبه بر اضطراب

12 راهکار برای غلبه بر اضطراب
امتیاز به این post

 

اضطراب در اشکال و درجات مختلف مشکلی گسترده است که افراد را در هر رده سنی و در تمام حوزه های زندگی تحت تاثیر قرار میدهد.

بسته به عوامل مختلف برخی افراد بیشتر و برخی کمتر از آن رنج می برند

اگر مستعد مضطرب شدن هستید دو انتخاب دارید

 • تسلیم اضطراب شوید و با آن زندگی کنید
 • غلبه بر آن را یاد بگیرید

با تسلیم شدن، همچنان از آن رنج برده و غمگین، مضطرب و پر استرس خواهید بود. استرس لحظه ای شما را رها نمی کند. آیا این همان چیزی است که میخواهید؟

بهتر است چگونگی غلبه بر اضطراب یا حداقل کمتر کردن فشار آن بر خود را یاد بگیرید. اگر بتوانید به طور کامل از دست آن راحت شوید، که خیلی بهتر است. اگر به نظرتان غیر ممکن است که کاری در موردش انجام دهید، اشتباه می کنید. شما میتوانید.

اضطراب وقت و انرژی شما را هدر می دهد و از نظر ذهنی و فیزیکی ضعیفتان می کند. شما با مضطرب بودن به هیچ کس کمکی نمی کنید و از پس حل هیچ مساله ای بر نمی آیید. سیاره ما  حتی اگر دست از نگرانی و اضطراب بردارید، باز هم به چرخش خودش ادامه می دهد.

هیچ دلیلی برای تسلیم شدن در برابر اضطراب وجود ندارد. شما همیشه یک گزینه دارید – اینکه برای غلبه بر آن یا حداقل کمتر کردن فشارش بر روی خود، تلاش کنید.

حتما بخوانید:   راهکارهایی که کمک می‌کنند بهتر هدف گذاری کنید

مایلم تا چند راهکار ساده را که حداقل می توانند در شرایط ساده به شما کمک کنند، پیشنهاد کنم. اگر مساله حاد باشد، راهکارهای ترک اضطراب مطرح شده ممکن است کافی نباشند. در چنین شرایطی به کمک تخصصی نیاز خواهید داشت.

۱۲ راهکار برای غلبه بر اضطراب

 • افکارتان را کنترل کنید

کنترل ناکافی بر روی افکار میتواند اضطرابتان را تشدید کند، چون بر روی هر چه که تمرکز کنید، رشد می کند. هر چه افکار منفی قویتر شوند،اضطرابتان نیز بیشتر می شود. شما باید کنترل کردن افکارتان را یاد بگیرید.

برای بدست آوردن کنترل بر روی افکار، به توانایی مشخصی برای متمرکز ساختن ذهن تان نیاز دارید.  چند دقیقه  تمرین در روز برای متمرکز کردن ذهن بسیار مفید خواهد بود.

 • کنترل کردن احساسات منفی

عواطف و احساسات اضطراب را تغذیه و تشدید می کنند. داشتن انضباط فردی در کنترل کردن احساسات نقش مهمی دارد.

یکی از بهترین شیوه ها برای پس زدن احساسات منفی، ناخوشایند و آزاردهنده  کناره گیری عاطفی از آنهاست. این کار به شما یاد می دهد که بیش از حد خود را درگیر آن احساسات نکنید.

 • به چیزهای خوب فکر کنید

شبها موقع خوابیدن و صبحها موقع بیدار شدن، به رویدادهای خوبی که برایتان اتفاق می افتند فکر کنید. همیشه اتفاقات خوب در زندگی رخ میدهند هر چند کوچک و کم اهمیت باشند

 • بکار بردن جملات تاکیدی مثبت

روزتان را با گفتن جملات تاکیدی مثبت شروع کنید. به خودتان بگویید دوست دارید روزتان چطور باشد. در همین حین سعی کنید احساسات مثبت را در خود بوجود بیاورید.

حتما بخوانید:   ۵ دلیل حساسیت بیش از حد نسبت به انتقاد و توهین

کار دیگری که باید در کنار بیان جملات تاکیدی مثبت انجام دهید استفاده از کلمات انگیزشی و شادی بخش است.

 • سر خود را گرم کنید

سر خودتان را به کاری گرم کنید، زیرا فعالیت کردن ذهن تان را از روی اضطراب منحرف میکند.

وقتی صبح بیدار می شوید، بلافاصله کاری را شروع کنید و تمام روز خود را مشغول نگه دارید. تمیز کردن خانه، شستن ظرفها یا کار کردن در باغچه، کتاب خواندن، مطالعه کردن، مراقبه کردن ، یا ورزش کردن میتوانند در منحرف کردن ذهن شما از اضطراب کمک کنند.

بیکار بودن و فکر کردن به مشکلات و نگرانی ها آنها را از بین نمی برد.

 • هدف تعیین کنید

هدفی را تعیین و هر روز برای بدست آوردنش تلاش کنید. این عمل افکار و احساسات تان را از نگرانی ها و اضطراب دور کرده و آن را به سمت عاملی مثبت تر و سازنده تر هدایت می کند.

لزوما نباید هدفی بزرگ برای خود انتخاب کنید. میتواند هدفی کوچک باشد که همان روز بدست بیاید، مانند رفتن به جایی که میخواهید، انجام دادن یک تصمیم یا وظیفه، یا هر کار دیگری.

 • با کسی حرف بزنید

با کسی که به او اعتماد دارید درباره اضطرابتان حرف بزنید.

صحبت کردن درباره اضطرابها و احساسات میتواند آنها را تسکین دهد. با این کار میتواند از زاویه دیگری به آنها نگاه کنید و قضاوت درستی در موردشان داشته باشید.

برای رسیدن به نتیجه، باید هدفمند بوده و برای رها شدن از اضطراب یا حداقل کاهش شدت آن خواستی واقعی داشته باشید. همچنین باید ذهنتان را باز نگه دارید و راهنمایی هایی  را که دریافت می کنید به کار بگیرید.

 • ورزش کنید

ورزش کردن و حفظ تناسب اندام، روشی خوب برای دور نگه داشتن ترسها و اضطرابهاست. ورزش کردن انرژی و اکسیژن بیشتری وارد بدن تان می کند، و شما را قوی تر، شادتر و با اعتماد نفس تر می کند.

حتما بخوانید:   ۳ فعالیتی که باعث تقویت عزت نفس می شود

میتوانید به پیاده روی بروید، شنا کنید، یوگا، ایروبیک و بدن سازی یا هر ورزش دیگری انجام دهید

دلیلی برای خندیدن پیدا کنید. این کار نور و شادی را به زندگی تان وارد و اضطراب را دور می کند.

برنامه های کمدی ببینید، با دوستان شاد و سرگرم کننده وقت بگذارنید، و کتابی که شما را می خنداند بخوانید.

 •  گفتگوی درونی مثبت

در گفتگوهای درونی خود کلمات مثبت بکار ببرید

 • شرایطی مثبت و شاد را در ذهنتان تصویر سازی کنید

از تخیل خود برای تجسم موقعیت ها و وقایع مثبت و راه حل های مثبت و شاد برای مشکلات تان استفاده کنید. تخیل  ذهن ناخودآگاه شما را تحریک می کند تا از طرف شما کار و تصاویر ذهنی تان را به واقعیت تبدیل کند.

 • از اخبار منفی دور بمانید

اگر دیدن اخبار مضطربتان می کند، تلویزیون را خاموش کنید.

زمان اخبار دیدن خود را محدود و هیچ برنامه ناراحت کننده ای را قبل از خوابیدن نگاه نکنید.

غلبه بر اضطراب ممکن است در برخی موارد ساده تر و در برخی موارد مشکلتر باشد. در شرایط آسانتر، راهکارهای ارائه شده در اینجا کمکتان می کنند، اما در موارد دیگر ممکن است برای غلبه بر اضطراب به کمک تخصصی نیاز داشته باشید.

 

 

از سراسر وب

 • کارخانه ظروف یکبارمصرف