۷ باور غلط در مورد تربیت کودکان

7 باور غلط در مورد تربیت کودکان
امتیاز به این post

والدین معمولا فکر می کنند باید خودشان را درگیر کارهای فرزندانشان کرده و راه را به آنها نشان دهند. اما متخصصان می گویند، مشارکت مستقیم بیش از اندازه باعث می شود آنها نتوانند توجه، رفتار و احساساتشان را کنترل کنند. برای همین بهتر است که اجازه دهید کارهایشان را خود انجام دهند. بدین ترتیب میتوانند خود را در شرایط اصلاح کرده و مستقل تر شوند. در زیر برخی توصیه ها در این زمینه را به شما ارائه می دهیم.

  • قند بچه ها را بیش فعال می کند

اگر تا به حال با کودک خود کارتونی دیده اید که در آن قند منبع اصلی بیش فعالی کودکان بوده است، ممکن است فکر کنید در زندگی واقعی هم همینطور است. اما بر اساس مطالعات انجام شده، قند باعث فعالی بیش از حد کودکان نمی شود. شاید هیجان خوردن شیرینی و شکلات باشد که باعث می شود آنها در مهمانی های تولد شیطنت کنند و نه خود شیرینی به تنهایی.

  • نه گفتن به بچه ها باعث می شود احساس کنند از آنها انتقاد شده است

نه گفتن به بچه ها ایرادی ندارد. البته تا زمانی که پرخاشگری یا زورگویی نکنید. در این صورت کودکتان از اینکه برایش محدودیتهایی را وضع کرده اید احساس امنیت بیشتری می کند. این کار همچنین مجموعه جدیدی از مهارتها را به او می آموزد اما به خاطر داشته باشید که شرایط مهمتر از گفتن کلمه « نه» است. برای مثال، ممکن است فرزندتان را از یک مهمونی بیرون بیاورید زیرا بدرفتاری کرده است و سپس او را ارام کرده و اجازه دهید با زبان خودش ناراحتی اش را بیان کند.

  • نیازهای کودک همیشه باید در اولویت قرار بگیرد

تربیت فرزند از نظر احساسی و فیزیکی کار طاقت فرسایی است و نیاز به تلاش و کار سخت زیادی برای ارضای نیازهای آنها دارد. والدین باید سالم و با ثبات باشند، تا بتوانند فرزندان خود را در جهت صحیحی هدایت کنند. به علاوه اگر شما ۱۰۰ درصد باثبات نباشید  ممکن است کودک شما بترسد زیرا شما تنها کسی هستید که مسئول امنیت و مراقبت او می باشید.

  • با بغل کردن زیاد از حد کودکان آنها را لوس می کنید

والدین نمیتوانند کودک خود را لوس کنند. کودکان نیاز به توجه و پاسخ از جانب والدین شان را دارند و این از نظر احساسی و فیزیکی و ذهنی به رشد آنها کمک میکند. باید کودک خود را سخت در آغوش بگیرید تا احساس گرما کرده، درست نفس کشیده و در سلامت کامل وزن بگیرد. همچنین باعث ایجاد پیوندی عمیق تر بین شما و کودکتان می شود. برای همین است که پدران نیز باید فرزندان شان را در آغوش بگیرند تا رابطه ای نزدیک با آنها ایجاد کنند، مخصوصا چون آنها فرزندانشان را به مدت ۹ ماه با خود حمل نکرده اند

  • اجازه دهید نوزادتان کمی گریه کند

از آنجایی که نوزاد لوس نمی شود و نمیداند که فیلم بازی کردن چیست، نباید اجازه دهید گریه کند. نوزاد شما به احتمال زیاد به این دلیل گریه می کند که گرسنه، تنها یا خوابالود است و بدین ترتیب به شما اطلاع می دهد. نوزادان بعد از ۹ ماهگی فیلم بازی کردن را یاد می گیرند و برای رسیدن به خواسته هایشان گریه می کنند. آنها را داخل گهواره بگذارید، به آرامی سرشان را نوازش کنید، و برای  آرام کردن آنها آهنگ ملایمی پخش کنید.

  • انجام برخی ورزشها باعث قدبلندتر شدن نوجوانان می شود

اگر شما فکر می کردید کودکتان با انجام برخی ورزشها قدبلندتر می شود متاسفانه درست نیست. ژنتیک تنها عامل قد بلند شدن فرزندان است. در عوض سعی کنید روی تغذیه آنها متمرکز باشید. ممکن است تغذیه باعث قدبلندتر شدن آنها نشود اما برای رشد آنها ضروری است. اما این بدین معنی نیست که نباید کودکتان را برای کلاس ورزشی ثبت نام کنید زیرا ورزش کردن فواید زیاد دیگری دارد از جمله دوست پیدا کردن، یادگیری انجام کار گروهی و افزایش عزت نفس.

  • سیلی زدن به کودکان باعث یادگیری نحوه رفتار صحیح می شود

تنبیه فیزیکی کودک کار نادرستی است. زیرا باعث پرخاشگری، ضد اجتماعی شدن و بروز مشکلات ذهنی در آنها می شود. سیلی زدن به کودک نیز اصلا جواب نمی دهد. ممکن است بخواهید بدانید چطور میتوانید فرزندتان را منضبط کنید و با آنکه این کار آسان نیست اما ارزشش را دارد. شما باید برای درمان مشکلات روحی فرزند خود رابطه ای مبتنی بر اعتماد با او بسازید. آرام ماندن در حین بروز مشکلات، دادن اوقات فراغت به آنها و پشتکار داشتن بهترین راه برای حل مشکلات بدرفتاری آنهاست.

حتما بخوانید:   چرا فرزندانتان با هم دعوا می کنند و در این زمینه چه باید بکنید

 

از سراسر وب

  • کارخانه ظروف یکبارمصرف