۷ علامت که نشان می دهد احتمالا باید بیشتر مراقب روده خود باشید

7 علامت که نشان می دهد احتمالا باید بیشتر مراقب روده خود باشید
امتیاز به این post

 

 

روده نقشی کلیدی در جذب غذا و دفع مواد زاید دارد و قطعا بروز هر مشکلی در این عضو مهم، می تواند سلامت ما را تحت تاثیر قرار دهد. به همین خاطر در این مقاله علائمی را که نشان دهنده مشکلات روده هستند بررسی کنیم تا در صورت بروز آنها بتوانید هرچه سریع تر برای بهبود سلامتی خود اقدام کنید.

۱- ریزش موهای سرتان بیشتر از قبل شده است

اگرچه ریزش هر روزه مو طبیعی است، اما ریزش بیش از حد موها و ظاهر شدن نقطه های طاس روی سر اصلا علامت خوبی نیست. ریزش مو اغلب با استرس مرتبط است؛ ولی پزشکان تشخیص داده اند که علاوه بر استرس، وضعیت روده هم ممکن است در ریزش موها نقش داشته باشد. علت هم این است که روده وظیفه تولید ویتامین B7 (بیوتین) را بر عهده دارد که از ریزش مو و بیماری های پوستی جلوگیری می کند.

۲- وزن تان دچار نوسان شده است

اگر شما هم با کاهش وزن مشکل دارید و رژیم های غذایی و ورزشی مختلف را آزمایش کرده و نتیجه ای هم نگرفته اید، ممکن است لازم باشد که بدن خود را بررسی کنید. یکی از دلایل افزایش و کاهش وزن، مشکلات روده است. اگر روده به درستی کار نکند، نمی تواند مواد مغذی مورد نیاز بدن را جذب نماید و این مساله می تواند منجر به کمبود مواد مغذی و عدم توانایی بدن در تنظیم چربی و قند خون شود. هم افزایش و هم کاهش وزن ممکن است در اثر مشکلات روده رخ بدهد.

حتما بخوانید:   5 دلیل برای آنکه کودکان امروزی سریعتر از ما به بلوغ می رسند

۳- ناگهان به برخی غذاها حساسیت پیدا کرده اید

دستگاه گوارش وظیفه هضم غذا و دفع سموم موجود در غذاهایی که می خوریم را بر عهده دارد. هنگامی که روده ما بیمار می شود، بدن نمی تواند سموم موجود در غذا را به خوبی دفع کند و به همین خاطر در مقابل برخی غذاها واکنش نشان می دهد. حساسیت یا عدم تحمل غذایی با نشانه هایی مانند حالت تهوع، درد معده، نفخ معده و اسهال مشخص می شود.

۴- دائما هوس می کنید غذاهای خاصی را بخورید

اگر روده نتواند غذایی که می خوریم را به خوبی هضم و جذب کند، ممکن است عدم تعادل در مواد مغذی بدن به وجود بیاید. این عدم تعادل می تواند باعث شود که هوس کنید از گروه های ناسالم مواد غذایی یعنی قندها و چربی ها بخورید. مصرف زیاد این غذاها نیز می تواند وضعیت روده را بدتر کند و این چرخه معیوب ادامه یابد.

۵- نمی توانید خوب بخوابید

ما برای اینکه بتوانیم خوب بخوابیم، به یک ماده شیمیایی به نام سروتونین نیاز داریم. سروتونین که “هورمون شادی” هم نامیده می شود، به بدن در حفظ روحیه و تنظیم الگوی خواب کمک می کند. اگر روده عملکرد مناسبی نداشته باشد، ممکن است در به خواب رفتن دچار مشکل شویم که می تواند منجر به اختلال بی خوابی و در نهایت فرسایش سیستم ایمنی شده و بدن را در برابر انواع بیماری ها آسیب پذیرتر کند.

۶- دچار مشکلات پوستی شده اید

روده اولین خط دفاعی بدن ما در مقابل بیماری هاست. آنزیم ها و اسید معده نه تنها غذا را تجزیه می کنند، بلکه آن را استریل نموده و مانع از بروز عفونت و بیماری می شوند. وقتی عملکرد روده مختل شود، نمی تواند غذا را به درستی هضم کند و در نتیجه ممکن است بیماری های پوستی مانند اگزما به وجود بیاید.

حتما بخوانید:   چرا نشستن پاها اشتباه بزرگی است

۷- بیشتر از قبل دستشویی می روید

به دلیل اینکه روده غیر سالم قادر به هضم مناسب غذا نیست، ممکن است دفعات رفتن به دستشویی افزایش پیدا کند. علاوه بر اسهال، علائم دیگری مانند احساس نفخ یا سوزش معده و یبوست هم می تواند نشانه این باشد که روده نیاز به پاکسازی دارد.

 

آیا شما هم یک یا چند مورد از علائم بالا را دارید؟ آیا اصلا به ذهن تان رسیده بود که ممکن است این مشکلات ناشی از اختلال در کارکرد روده باشد؟

 

از سراسر وب

  • کارخانه ظروف یکبارمصرف