۹ نشانه هوش هیجانی که به درمان زخمهای پنهان کمک می کند

9 نشانه هوش هیجانی که به درمان زخمهای پنهان کمک می کند
امتیاز به این post

آزمونهایی وجود دارد که به بررسی هوش هیجانی شما می پردازد. اما برای درک معنای واقعی آن، ویژگی ها و خصوصیاتی وجود دارد که روان شناسان و متخصصان می گویند برای آنکه بفهمید آیا هوش هیجانی بالایی دارید، باید آنها را دارا باشید. در این مقاله برخی از نشانه های هوش هیجانی را گرد آورده ایم تا آنها را در خود اندازه بگیرید و نه فقط رشد ذهنی بلکه هیجانی نیز داشته باشید

  • میتوانید با دیگران همدلی کنید

هر چه شما بیشتر با احساسات خود ارتباط داشته باشید، بهتر میتوانید با دیگران ارتباط برقرار کنید. افرادی با هوش هیجانی بالا میتوانند سختی یا تفاوت شرایط را تشخیص دهند. آنها میتوانند به جای نادیده گرفتن احساسات دیگران از آنها حمایت کنند. یکی دیگر از نشانه های هوش هیجانی آن است که به تاثیر اعمالتان بر روی دیگران اهمیت می دهید و مراقب هستید تا به دیگران صدمه نزنید

  • مراقب صحبت کردنتان هستید

این بدان معنا نیست که این افراد از کلمات بد استفاده نمی کنند. افرادی که هوش هیجانی بالا دارند یاد میگیرند که در انتخاب کلمات و واکنش هایشان به شدت هوشمندانه عمل کنند و مراقب باشند. متخصصان می گویند این گونه افراد هرگز نمی گویند » « میدونم چه حسی داری » آنها دائما سبک ارتباطی و دایره واژگان خود را ارتقا می دهند تا مطمئن شوند پیامشان آنگونه که میخواهند منتقل می شود.

  • نسبت به تغییرات پذیرا هستید

نترسیدن از تغییر نیز یکی از نشانه های هوش هیجانی است. چنین افرادی درک ثابتی از خود دارند که در شرایط مختلف بدون تغییر باقی می ماند. چالشها به عنوان بخشی ضروری از زندگی و موقعیتی برای رشد در نظر گرفته می شوند. البته طبیعی است که انسانها به طور غریزی در برابر تغییر مقاومت کنند زیرا مغز ما به دنبال حفظ رویه های قبلی است اما افرادی با هوش هیجانی بالا میتوانند بر غرایز خود غلبه کنند.

  • میتوانید کمی درنگ کنید

گذشته اندیشی برای افرادی که هوش هیجانی بالا دارند یکی از بهترین تمرینهاست. آنها به جای آنکه بترسند، نگران آن باشند که برای شغل جدید خود مناسبند یا گیج شوند، لحظه ای درنگ می کنند. زمان دادن به خود برای آرام شدن و تجزیه و تحلیل کردن بهتر شرایط انتخاب هوشمندانه ای است که به شما در جلوگیری از درگیری کمک می کند. بعد از گذشت کمی زمان بهتر می توانید تصمیمات درستی بگیرید

  • شما در محیط کار بهتر عمل می کنید

افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند در کارشان موفقتر هستند. این کیفیت برای کارمندان و مدیران لازم است و با استفاده از مهندسی انسانی میتوانید به شکل موفقیت آمیزی ارتباط برقرار کنید، مذاکره کرده و دیگران را هدایت کنید. مردم دوست دارند با کسانی که به آنها علاقه و اعتماد دارند وارد معامله شوند. هوش هیجانی به ساخت روابط قابل اعتماد کمک می کند.

  • میل به پیشرفت کردن و نه بهترین شدن دارید

هیچ کس کامل نیست و افرادی با هوش هیجانی بالا این را کاملا می دانند. شما خودتان را آنگونه که هستید می پذیرید. البته که این بدین معنا نیست که از خودتان مراقبت نمی کنید. بلکه کاملا برعکس است. شما پیشرفت کردن را دوست دارید اما میدانید تلاش برای عیب و بی نقص بودن کار سالمی نیست. شما به جای شکنجه کردن خود، رشد دایم را انتخاب می کنید.

  • شما قاطعانه خودتان را ابراز می کنید

قاطع بودن و پرخاشگر بودن دو مقوله متفاوتند. اگر لازم است از خودتان طرفداری کنید، بدون نشان دادن خشم یا انزجار به شکلی محترمانه این کار را انجام می دهید. یکی از نشانه های بلوغ عاطفی آن است که بتوانید احساسات منفی تان را کنترل کنید. اما این بدان معنا نیست که باید احساساتتان را مخفی کنید. در عوض به آنها به شکلی درست و متین نشان می دهد تا اطرافیان تان بهتر بتوانند صدایتان را بشنوند.

  • از بازخورد گرفتن نمی ترسید

رشد احساسی داشتن یعنی آنکه نه تنها به دیگران بازخوردهای مودبانه بدهید، بلکه بتوانید آنها را به خوبی نیز دریافت کنید. هدف از بازخورد دادن ارتقای شرایط است. با داشتن رویکردی هوشمندانه به لحاظ هیجانی، به فرد مورد نظر پاسخ می دهید تا تاثیر آن قوی تر باشد و رنجیده خاطر نشود. در عین حال شما نسبت به انتقاد سازنده پذیرا هستید. همچنین می پذیرید که ممکن است از این انتقاد سود ببرید و بهتر عمل کنید.

  • ازدواج موفقی دارید

متخصصان می گویند ارتباط عاطفی و فاکتورهای اقتصادی نقش مهمی در رضایت مندی یک رابطه بازی می کند. هر چه هوش هیجانی بالاتر باشد، ازدواج موفق تر است. بین هوش هیجانی و رضایت زناشویی ارتباط مستقیمی وجود دارد. برای مثال، وقتی شریکتان عصبانی می شود میتوانید با او همدلی کرده و خودتان را کنترل کنید. تا بتوانید دعوا را بهتر حل و فصل کنید. افرادی که نمیتوانند احساساتشان را کنترل کنند با درگیری های درونی بیشتری در چالشند.

حتما بخوانید:   اولین چیزی که در تصویر دیدید چیست؟

 

از سراسر وب

  • کارخانه ظروف یکبارمصرف