۱۰ علامت هشدار دهنده که نشان می دهند باید حیوان خانگی خود را پیش دامپزشک ببرید

10 علامت هشدار دهنده که نشان می دهند باید حیوان خانگی خود را پیش دامپزشک ببرید
امتیاز به این post

 

 

متاسفانه حیوانات نمی توانند به ما بگویند که حال شان خوب نیست یا قسمتی از بدن شان درد می کند. اما با دقت کردن به تغییرات ناگهانی رفتار حیوان و کمی مطالعه یا جستجو در اینترنت در مورد دلایل این تغییرات، می توانیم خیلی از بیماری ها را به موقع تشخیص داده و از شدیدتر شدن آنها جلوگیری کنیم.

۱- جاری شدن اشک از چشم و پلک زدن مداوم

اگر می بینید که بیشتر اوقات چشمان حیوان خانگی تان خیس است و بیش از حد معمول پلک می زند (مخصوصا اگر این علائم فقط در یک چشم دیده می شود)، ممکن است پای یک بیماری در میان باشد. اشک ریختن در سگ ها و گربه ها وسیله ای برای ابراز احساسات نیست و باید حیوان خانگی خود را در اسرع وقت برای معاینه نزد دامپزشک ببرید.

 • علائم فوق در گربه ها ممکن است نشانه آلرژی یا ورم ملتحمه و یا وجود جسم خارجی در چشم باشد. همچنین باید دقت کنید که آیا علائم قرمزی در چشم حیوان دیده می شود یا نه.
 • این علائم در سگ ها می تواند نشانه ای از آسیب دیدگی قرنیه، التهاب ملتحمه، آلرژی، تومور، یا انسداد مجرای اشک باشد.

۲- تمیز کردن یا گاز گرفتن بیش از حد پنجه ها

اگر حیوان خانگی شما دائما پنجه های خود را می لیسد یا گاز می گیرد، ممکن است دچار درد یا خارش در پنجه هایش شده باشد. اگر این حالت چند روز ادامه داشت باید به دامپزشک مراجعه کنید.

 • حتما می دانید که گربه ها عادت دارند هر روز پنجه های خود را لیس بزنند، اما اگر این کار را بیش از حد طبیعی انجام می دهند یا ناحیه اطراف پنجه هایشان قرمز شده و یا موهای این قسمت شروع به ریزش کرده است، احتمال بیماری وجود دارد. این نشانه ها ممکن است به خاطر آلرژی، عدم تحمل برخی مواد غذایی یا وجود انگل ها باشد.
 • در سگ ها هم علائم فوق نیاز به بررسی دارد، بویژه اگر ناخن ها تغییر رنگ دهند یا به راحتی بشکنند. بیماری هایی که می توانند این علائم را ایجاد کنند عبارتند از آلرژی، تومور یا اختلالات متابولیک.
حتما بخوانید:   اگر قبل از خواب از گوشی خود استفاده کنید چه اتفاقی می افتد

۳- ریزش بیش از حد بزاق

دهان بعضی از حیوانات مثل سگ ها معمولا بزاق زیادی ترشح می کند، ولی اگر متوجه شدید که مقدار بزاق سگ تان از کنترل خارج شده ممکن است حیوان بیمار باشد. در مورد گربه ها، ریزش قابل مشاهده بزاق قطعا می تواند نشانه یک مشکل یا بیماری باشد.

 • برخی از دلایل ترشح بیش از حد بزاق در سگ ها عبارتند از مسمومیت، وجود جسم خارجی در دهان، عفونت، و استرس.
 • در گربه ها ترشح بزاق به طوریکه ما بتوانیم آن را مشاهده کنیم اصلا عادی نیست و می تواند ناشی از عفونت، مشکلات دهان، استرس یا اختلالات غدد بزاقی باشد.

۴- ظاهر ناراحت و افسرده

 • اگر رفتار افسرده سگ تان پس از مدت کوتاهی از بین نرفت، ممکن است دچار افسردگی ناشی از مشکلاتی مانند تروما، کم کاری تیروئید، تب یا آب مروارید باشد.
 • در مورد گربه ها این حالت می تواند ناشی از مشکلات عاطفی باشد، مخصوصا اگر بازی کردن یا عادت های معمول حیوان (مانند تیز کردن چنگال هایش) متوقف شوند. عوامل زیادی ممکن است موجب این حالت شوند که برخی از رایج ترین آنها عبارتند از حسادت، استرس و اضطراب.

۵- کاهش ناگهانی وزن

چاقی تنها مشکل مرتبط با وزن نیست که می تواند سلامتی حیوان خانگی شما را به خطر بیندازد. کاهش ناگهانی وزن بدون هیچ دلیل مشخصی هم می تواند نشانه ای روشن از یک بیماری زمینه ای جدی در حیوانات باشد.

دلایل کاهش وزن باید حتما توسط دامپزشک و با معاینه دقیق مشخص شود. برخی از رایج ترین دلایل این مساله عبارتند از انگل های داخلی، پرکاری تیروئید، سرطان یا مشکلات قلبی. بنابراین حتما باید در اسرع وقت به دامپزشک مراجعه کنید.

حتما بخوانید:   راهکارهایی برای افزایش وزن

۶- خاراندن مداوم بدن

همه سگ و گربه ها عادت دارند خود را بخارانند، ولی اگر این کار از حد معمول بیشتر شد یا با ریزش مو همراه بود، ممکن است نشانه یک بیماری باشد.

 • سگ هایی که دائما احساس خارش بدن دارند ممکن است به آلرژی غذایی، درماتیت، بیماری های قارچی یا تحریکات پوست دچار شده باشند.
 • گربه ها هم معمولا زیاد بدن خود را می خارانند و می لیسند. اما اگر خاراندن بیش از حد و دائمی آنها چند روز طول کشید، ممکن است به خاطر بیماری قارچی، آلرژی، مشکلات چشمی یا حتی گیر کردن جسم خارجی در بینی باشد.

۷- ریزش مو در اطراف چشم

همیشه باید به ریزش موهای حیوانات توجه داشته باشید، و بویژه اگر این مشکل در اطراف چشم اتفاق بیفتد ممکن است حیوان خانگی شما به یک بیماری حاد مبتلا شده باشد و باید هر چه زودتر توسط دامپزشک معاینه شود.

 • اگر نقاط بدون مویی در اطراف چشم سگ شما دیده می شود و ضمنا نقاط قرمزی هم وجود دارد، علت می تواند آلودگی به کنه، مشکلات سیستم ایمنی، بیماری های قارچی یا آلرژی باشد.
 • ریزش موهای دور چشم در گربه ها می تواند ناشی از خاراندن مداوم به دلیل ورم ملتحمه یا وجود جسم خارجی در چشم باشد.

۸- عدم تمایل به بیرون رفتن از خانه یا بازی کردن در خانه

هنگامی که یک حیوان خانگی از انجام دادن فعالیت های روزمره یا حتی راه رفتن خودداری می کند، در بیشتر مواقع دچار التهاب در مفاصل خود شده است که بازی کردن یا در موارد شدید حتی راه رفتن را برایش بسیار دشوار می کند.

امتناع حیوان خانگی از راه رفتن یا انجام فعالیت های بدنی ساده می تواند نشانه ای از اوستئوآرتریت، درد پنجه یا حتی پارگی رباط صلیبی زانو باشد که بسیار دردناک است.

حتما بخوانید:   چه چیزهایی در اتاق خواب شما خوابتان را بر هم می زند

۹- تکان دادن مداوم سر یا خاراندن دائمی گوش

هر وقت یک حیوان بیش از حد گوش خود را می خاراند و سرش را به شدت تکان می دهد، به احتمال بسیار زیاد مشکلی در گوش یا اطراف آن دارد.

 • اگر سگ شما سر خود را تکان می دهد و مرتبا اطراف گوش یا ناحیه گردن را می خاراند ممکن است یک جسم خارجی در گوش او گیر کرده باشد. دلایل احتمالی دیگر عبارتند از اوتیت، آلودگی به کنه، یا کوفتگی ناشی از ضربه.
 • در گربه ها خاراندن غیر طبیعی گوش و تکان دادن مداوم سر می تواند نشانه گیر کردن یک جسم خارجی در گوش، عفونت، التهاب، اوتیت یا آلرژی باشد.

۱۰- پرخوری ناگهانی و غیر قابل کنترل

اضطراب در حیوانات خانگی می تواند منجر به خوردن غذا بیش از نیاز واقعی آنها شود. از طرف دیگر این مسئله ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه ای هم باشد. البته باید به این نکته هم توجه داشت که نژادهای سگ و گربه بسیار متنوع است و برخی از آنها به غذای بیشتری نیاز دارند.

 • اگر مدتی است که سگ شما بیشتر از گذشته غذا می خورد ممکن است دچار دیابت، پرکاری تیروئید، مشکلات سیستم گوارشی یا انگل های روده ای شده باشد.
 • گربه هایی که با جراحی عقیم می شوند بیشتر از قبل غذا می خورند و این تغییر عادت باعث افزایش وزن آنها می شود. اما پرخوری ناگهانی در گربه های عقیم نشده می تواند در اثر مصرف برخی داروهای خاص، مشکلات هورمونی، دیابت یا پرکاری تیروئید ایجاد شود.

 

آیا تا به حال تغییراتی در رفتار حیوان خانگی خود مشاهده کرده اید که باعث شود فکر کنید مشکلی در کار است؟ ممنون می شویم اگر بگویید که چطور آن مشکل را حل کردید تا بقیه خوانندگان هم بتوانند از تجربیات شما استفاده کنند.

 

از سراسر وب

 • کارخانه ظروف یکبارمصرف